Fotbalové podnikání: končí tajnosti?

Téměř rok lidé, kteří v Česku ovládají profesionální fotbal, vědí, že musí udělat, co dosud odmítali - odtajnit účty. Polovina klubů z první ligy se k tomu zatím nemá. I přesto, že termín vyprší už za měsíc a sankcí může být i vyloučení z lukrativních evropských soutěží.
HN loni v prosinci v sérii článků upozornily, že fotbalové podnikání, jež stát dotuje milióny, je neprůhledné a provázejí ho machinace.
V té době evropská fotbalová asociace (UEFA) definitivně potvrdila, že profesionální kluby, které budou chtít nastoupit do nové sezóny, musí splnit pětici podmínek. Zejména finančních. "Je čas vyřešit potíže, s nimiž se klubový fotbal potýká. Chceme mít jistotu, že týmy v našich soutěžích nakládají s penězi profesionálně a správně," vysvětlil jeden z autorů nového systému Lars-Christer Olsson (UEFA).
Loni v červnu proto čeští svazoví funkcionáři uložili majitelům klubů první a druhé ligy třeba to, že jejich akcie musí znít výhradně na jméno. Dosud jsou většinou psány na majitele, tudíž "anonymní". Termín? 21. květen 2004.
Z internetové verze obchodního rejstříku a informací svazu však vyplývá, že osm klubů nejvyšší soutěže ani po roce změnu nedokončilo. Mezi "hříšníky" jsou právě ty celky, které před časem na dotaz HN odmítly odkrýt své financování: Sparta, Žižkov či Plzeň. Už nemají šanci termín stihnout - jen zápis do rejstříku trvá měsíce. A například Plzeň svolala valnou hromadu na 20. května, tedy jen den před vypršením lhůty.
Fotbalový svaz už ovšem dal najevo, že znovu přivře oči - budou stačit ověřené doklady, že klub na změně pracuje. "Jde o nová pravidla. Proto jsme shovívavější," říká licenční manažer Stanislav Rýznar.
Někteří fotbaloví bossové nicméně neskrývají, že jim přísná evropská pravidla vadí. "Svaz chce příliš informací. Pokud na tom budou trvat, tak se podřídím, ale trvám na tom, že na to nemají právo," prohlásil šéf příbramské Marily Jaroslav Starka.