Když se policie náhodně dozvěděla o tom, že se v republice objevilo velké množství výbušniny, a vyjela do skladů pražské zbrojařské firmy Explosive Service, nebylo vůbec jasné, jestli je vlastně něco v nepořádku.
Měla jedinou jistotu: v zemi je 328 tun trhaviny, podle dovozce legálně nakoupených ve Švédsku.
O téměř dva měsíce později se ukazuje, že ve skutečnosti napříč Evropou před nedávnem projely kamióny vezoucí rizikovou látku, aniž by úřady zaregistrovaly, že se náklad neshoduje s celními doklady.

Stíhání pokračuje
Nesrovnalosti začaly vyplouvat na povrch teprve poté, co si úřady obou zemí několikrát vyměnily informace, které o případu mají. A dnes už Švédové i Češi tvrdí: Je jasné, že obchod neproběhl v souladu se zákonem.
Ministerstvo průmyslu a obchodu už firmě Explosive Service odebralo licenci na tuto konkrétní transakci. Společnosti hrozí, že přijde i o plošné povolení dovážet do země trhaviny.
"Licence na daný obchod byla odebrána a další postup závisí na tom, jestli bude na dva obviněné zástupce firmy podána obžaloba," konstatoval Karel Gröger z Ministerstva průmyslu a obchodu.
Obviněný šéf společnosti Explosive Service Pavel Bůžek je přesvědčen, že se příběh časem vysvětlí v jejich prospěch a stíhání bude zastaveno. Státní zastupitelství se ale k ničemu takovému nechystá. "Trestní stíhání nadále pokračuje. Jakákoli úvaha o jeho zastavení nyní není na místě," prohlásila náměstkyně pražského státního zastupitelství Marcela Kratochvílová.

Spor o pentrit
Policie argumentuje tím, že firma Explosive Service dovezla do země jiný výbušný materiál, než na který měla povolení. Ministerstvo průmyslu povolilo dovoz průmyslové trhaviny Pentrit, kterou podle dokladů měla dodat skandinávská firma Nammo.
"Jenže až poté, co na nepravdivé celní deklarace náklad dvaceti kamiónů postupně přijel do Čech, se ukázalo, že to není průmyslová trhavina. Jde o nijak neupravovanou plastickou trhavinu, kterou firma Nammo získala od švédské armády, aby ji zničila. Zabavený materiál vůbec neměl opustit Švédsko," konstatoval policejní důstojník detailně obeznámený s případem.
Ke stejným závěrům v minulých dnech podle zjištění HN dospěla i švédská Inspekce pro strategické produkty, která kontroluje vývoz ze země. "Společnost vyvezla plastickou trhavinu," uvedl právní poradce inspekce Christer Ljungqvist.
Češi z Explosive Service přesto trvají na tom, že to plastická trhavina nebyla. "Dovezli jsme průmyslovou trhavinu Pentrit smíšenou s minerálním olejem. Žádný zákon jsme neporušili," říká šéf společnosti Bůžek.
Není to jediný sporný moment. Trhavina totiž nebyla označkovaná podle mezinárodních dohod. V takovém stavu ji nelze detekovat žádnými přístroji. "Jestli se to dostane do rukou někomu, kdo to zneužije, policie ze stop nezjistí, o co vlastně šlo. Pentritové trhaviny jsou velmi silné, zanechávají strašně málo stop a velmi těžko se dohledávají," přibližuje důsledky profesor Svatopluk Zeman, který na pardubické univerzitě vede katedru teorie a technologie výbušnin.
"Firma Nammo se tamní armádě zavázala, že výbušninu zlikviduje, a to nikoli výbuchem, ale spálením. Jenže to je pro firmy nepříjemnější, protože to je nákladnější. Tak to prostě prodala dál," míní Zeman.
Kdy vyšetřování skončí, zatím není jasné. Náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk potvrdil, že Česko ještě zažádá o další doplňující informace ze Švédska.

Jak se výbušnina dostala do Česka