Zápasníci vybojovali bronz

Dvojice českých závodníků prokázala v olympijském roce dobrou výkonnost. Na mistrovství Evropy ve švédské Haparandě vybojovali Marek Švec a Petr Švehla dvě třetí místa. Při neúčasti zraněné vicemistryně Evropy Kateřiny Halové se z českých zápasnic nejlépe vedlo Michale Křížkové, která podlehla Rusce Oleně Kartašovové a skončila celkově pátá.
Švec prohrál v semifinále váhy do 96 kg s Valerijem Lištvanem z Běloruska a v zápase o třetí místo porazil Davida Saldadzeho z Ukrajiny v prodloužení 3:2 na body.
"Je to ohromný výsledek, dvakrát stoupala při slavnostním vyhlášení vzhůru česká vlajka," radoval se trenér Ervín Varga. Po závodě téměř ochraptěl. "Kluky je třeba při zápasu povzbudit, musejí mě slyšet. A také rozhodčí," vysvětloval původ svých hlasových potíží.
Švehla nejprve podlehl v boji o postup do finále hmotnostní kategorie do 55 kilogramů Řekovi arménského původu Ašjumovi Kiurekjanovi, v následném boji o bronz ale položil na lopatky Pavla Kramarze z Polska.
Trenér hodnotil zvláště výkon Švehly, který na šampionát odjel z plné přípravy na olympijské hry v Aténách. Olympijskou účast si zajistil čtvrtým místem na loňském světovém šampionátu ve Francii. Jednatřicetiletý Švec se na rozdíl od něj nekvalifikoval, a tak se i přes zisk bronzu ve Švédsku na hry zřejmě nepodívá. Jedinou šanci pro něj znamená divoká karta od Mezinárodní federace zápasu (FILA). "Osobně tomu příliš nevěřím. FILA totiž preferuje zejména ty země, které si v soutěži nezajistily žádné zastoupení," nastínil kritéria výběru trenér. Vedle Švehly si vybojoval oprávnění startu v Aténách ještě David Vala ve váze do 120 kg, ale na ME ve Švédsku kvůli zranění nestartoval.
"Konkurence je obrovská a vyrovnaná. Z dvacetičlenné špičky může být kdokoliv olympijským vítězem, stejně jako skončit hluboko v poli poražených. Rozhoduje momentální forma, dispozice či naopak indispozice," uzavírá Varga.
Výsledky:
Muži (řeckořímský): Do 55 kg: 1. Özdemir (Tur.), 2. Kiurekjan (Řec.), 3. Švehla (ČR), do 60 kg: 1. Juharian (Arm.), 2. Stefanek (SČH), 3. Bünyamin (Tur.), ...Hocko (ČR) vypadl ve skupině, do 66 kg: 1. Vardanjan (Ukr.), ...Sobecký (ČR) vypadl ve skupině, do 74 kg: 1. Ivančenko (Rus.), do 84 kg: 1. Avluca (Tur.) do 96 kg: 1. Lidberg (Švéd.), 2. Lištvan (Běl.), 3. Švec (ČR), do 120 kg: 1. Patrikejev (Rus.). Ženy (volný styl): Do 48 kg: 1. Melniková (Ukr.), do 51 kg: 1. Reparová (Ukr.), do 55 kg: 1. Karlssonová (Švéd.), ...Friedrichová vyp. ve skup., do 59 kg: 1. Allandiová (Švéd.), do 63 kg: 1. Kartačovová (Rus.), ...5. Křížková, do 67 kg: 1. Burmistrovová (Ukr.), ...7. Zyklová, do 72 kg: 1. Manurovová (Rus.).

Související