Odešel představitel Poirota

Do srdcí mnoha filmových diváků se zapsal především coby podsaditý představitel soukromého detektiva Hercule Poirota ve znamenité krimi Smrt na Nilu. Tato adaptace románu Agathy Christie z roku 1978 podle mnohých kritiků znamenala obrat v hvězdné herecké kariéře Petera Ustinova.
Tato dráha, která měla letos pokračovat například dokumentem o Transsibiřské magistrále, se uzavřela. Peter Ustinov zemřel minulou neděli 28. března ve své vile ve švýcarském Bursinsu. Bylo mu 82 let.
Vedle umění se londýnský rodák Ustinov naplno věnoval práci pro Dětský fond UNICEF. "Ustinov nebyl jen spisovatelem nebo hercem. Byl člověkem, který opravdu zkoušel pomoci," obdivuje nezištné umělcovy aktivity jeho blízký přítel Leon Davico. Když ho požádali o cokoliv z UNICEF nebo z jiné agentury OSN, nikdy podle Davica neřekl ne, i když se v poslední době - kvůli ischiasu a pokročilé cukrovce - pohyboval jen s pomocí kolečkového křesla.
Přízeň kritiky i filmového publika si Ustinov získal ještě před zmiňovaným rokem 1978. Slavil úspěch například v roli Nerona ve filmovém přepisu Sienkiewiczova románu Quo vadis (1952), je nositelem dvou Oscarů za nejlepší vedlejší mužskou roli ve filmech Spartakus (1960) a Topkapi (1964).
Pro řadu diváků nicméně Ustinov zůstane synonymem pro poživačného, prošedivělého, ale velmi bystrého a vtipného Poirota. Ostatně v druhé půli 80. let natočil asi sedm televizních filmů na motivy detektivních próz Agathy Christie.
A co si o svém komickém talentu myslel sám Ustinov? "Byl jsem zasnouben se smíchem, jehož zvuk mi vždy připadal jako nejcivilizovanější hudba na světě," popsal svou celoživotní drogu, kterou bavil diváky více než šedesát let.