Fotbal: veřejné peníze v rukou soukromníků

Jakub Unger, Sabina Slonková
Loni v prosinci HN v sérii článků upozornily, že stát dotuje stamilióny korun investice prvoligových klubů, neboli soukromých společností. A také přinesly důkazy o machinacích a úplatcích, v nichž vystupovali šéfové klubů, elitní rozhodčí i funkcionář fotbalového svazu. Jeho šéf Jan Obst si tehdy na vysvětlení nenašel čas. Až 14. ledna vydal komentář Úspěch musí být (u nás) potrestán. "Ptám se, komu a proč vadí, že města a obce začínají výrazně podporovat sport a fotbal?... Nevěřím totiž tomu, že skutečnými autory článků, které jsou "mimo dobu" a připomínají agitky z 50. let, kdy místo buržoazními elementy prolezlého fotbalu se měla rozvíjet sovětská fyzkultura, jsou redaktoři, kteří jsou pod nimi podepsáni," napsal mimo jiné.
Článek vyšel v týž den po celé zemi. Otiskly ho listy patřící koncernu VLP, jehož majitelé ovládají i nejbohatší český klub - Spartu.
Když včera na titulní straně deníků téže firmy vyšel text s titulkem Koupil Baník výhru v Plzni?, opírající se o údajnou videonahrávku úplatku, svazový šéf byl šokován. "Pokud by se uplácení prokázalo, byla by to aféra jako hrom, lapal po dechu předseda ČMFS Jan Obst," napsali novináři z VLP.
"Jsme povinni reagovat a tento závažný podnět řádně prošetřit," prohlásil později. Jak to, že je šéf svazu náhle rozhořčen údajným 750tisícovým úplatkem, když jej nevyvedla z klidu zpráva o starším miliónovém podvodu, který HN dosvědčili někdejší hráči prvoligové Příbrami František Ondrůšek a Luděk Vyskočil?
Prošetřoval svaz podobně razantně tento případ? Chvíli je ticho, a pak Jan Obst do telefonu řekne: "To tedy nevím. Na ten případ si teď nevzpomínám."

90 miliónů Spartě? Ne

Plzeňská aféra, ať už se odehrála jakkoli, rozhořčila i náměstka ministryně školství Karla Hrdého, který má na starosti rozdělování státních peněz na sport. "Samozřejmě mě to zajímá. Ale jako v předchozích případech jen musím zopakovat: Je to jedině ostuda fotbalového svazu."
A nepřiměje další pochybná kauza v krátké době stát k tomu, aby změnil pravidla a kohokoli, kdo je navázán na elitní soutěž, z dotací dopředu vyloučil? "Organizačně vyloučeni jsou. O dotace mohou žádat občanská sdružení."
Například občanské sdružení Sparty, které zastřešilo projekt klubového tréninkového centra na pražském Strahově. Město do stavby za čtvrt miliardy investovalo třicet miliónů, dvacet přidal stát. A na sklonku roku sdružení s podporou města zažádalo o dalších bezmála 90 státních miliónů.
"Dotování privátních prosperujících klubů, jako je Sparta, považuji za nevhodné. Na tréninkovém centru bude Sparta vychovávat své talenty, je to tedy investice klubu, ne města," protestoval tehdy zastupitel magistrátu Marián Hošek.
Podle zjištění HN zastánci fotbalového klubu nakonec neuspěli. "Proč bychom měli dávat Spartě desítky miliónů, když na celý sport máme několik málo set?" vysvětluje náměstek Hrdý.

Nedá se nic dělat

V předchozích případech byli fotbaloví podnikatelé úspěšnější. Například uherskohradišťskému Synotu stát a město postavily stadión za 200 miliónů. Klub, patřící mezi nejbohatší v první lize, se na stavbě podílel 18 milióny. Liberec získal deset miliónů na stadión, plzeňská Viktoria sedm na šatny.
Peníze jim schválili politici. Přesto, že kluby jen nerady nechávají nahlédnout do toho, jak s penězi nakládají. Když se to HN v prosinci snažily zjistit, detailní odpověď na dotazník dostaly jen z Olomouce a pražské Slavie. Většina klubů - včetně Sparty - nereagovala.
Náměstek Hrdý tvrdí, že jeho úřad důsledně dbá alespoň na to, aby od žadatelů dostal do poslední koruny doloženo, jak státní pomoc využili: "A jestliže občanské sdružení Sparta dostane peníze na Strahov, vyúčtuje je perfektně. Ale jaké vztahy byly třeba mezi dodavateli a jinými účastníky, to my opravdu zjistit neumíme."
Podobně rozpačitě reaguje na neprůhledné dění kolem fotbalu policie. "Spousta lidí vám navykládá, kdo prodal zápas. Ale když to chceme důkazně podložit, všechno skončí," hájí své lidi náměstek protikorupční služby Milan Šiška.
Jeden případ nicméně policii zaměstnal. Když HN při popisování praktik v kopané narazily na to, že místopředseda fotbalového svazu Jaroslav Vacek profitoval na mnohamiliónovém přestupu hráče - neboli obchodoval s jedním z klubů, na jejichž čistotu konání má dohlížet - policisté zasáhli. Dosud vyšetřují trestní oznámení fotbalových funkcionářů na neznámou osobu, která informace o transakci "vynesla".
fotbale vyšel v HN ve dnech 17. až 19. 12. 2003