Požívání alkoholu už nepůjde utajit



Je to neradostná zpráva pro všechny, kdo si rádi přihnou. O nové testy budou mít sice zájem především lékaři, ale určitě za-ujmou také zaměstnavatele nebo soudy. Tak například letecké společnosti budou moci odhalit pijáky mezi svými piloty. Postačí jim k tomu jediný vlas dotyčné osoby. Rozbory moči policistům dovolí, aby s odstupem mnoha hodin nebo dokonce dnů dokázali, že řidič v době nehody byl pod vlivem alkoholu.
Pokud by se nové zkušební metody kombinovaly, dopadalo by to pro milovníky alkoholu ještě hůř. Bylo by totiž možné sestavit podrobný obraz pijáckých návyků, který by ukazoval, kdy si daná osoba naposledy přihnula a zda patří k mírným konzumentům či těžkým alkoholikům. "Testy pokrývají celé časové spektrum po konzumaci," řekl týdeníku New Scientist Friedrich Wurst z Univerzity v Basileji, šéf jednoho z mezinárodních týmů vyvíjejících a ověřujících nové testy.

Jak dokázat kocovinu

Samotný alkohol vyprchá z těla za několik hodin. Do té doby funguje mnoho rozličných metod, které umožňují zjistit, že dotyčný pil. Takřka všechny však vycházejí z nepřímých důkazů, jako je obsah jaterních enzymů v krvi. Příčinou obdobných změn v krvi však mohou být i jiné toxiny nebo dokonce těhotenství. Žádná z používaných metod není tedy příliš spolehlivá.
V posledním desetiletí se však několik vědeckých týmů na celém světě zabývalo látkami, které vznikají v organismu výlučně při odbourávání alkoholu. Patří k nim etylglukuronid (EtG). V krvi se začíná hromadit při snižování hladiny alkoholu. "Etylglukuronid a nepřítomnost alkoholu jsou znakem kocoviny," řekl Wurst.
Podle EtG lze usuzovat, zda řidiči nebo dělníci, kteří způsobili nehodu, byli či nebyli v kritické době opilí - aniž by je bylo nutné vyšetřovat v nejbližších hodinách či dnech. Látka totiž zůstává v krvi až pět dnů, a jednoznačně dokazuje, že dotyčný v té době pil.
Další test, tentokrát na látku fosfatidyletanol (PEth), pokrývá středně dlouhé období. U osob, které vypijí více než asi tři piva denně nebo jejich alkoholový ekvivalent, zůstává látka v krvi až tři týdny. Basilejský tým zjistil, že představuje daleko spolehlivější indikátor než jaterní enzymy.

Jediné řešení: oholit se

Testy celkového obsahu čtyř etylesterů mastných kyselin (FAEEs) ve vlasech pokrývají ještě delší období po konzumaci alkoholu. Látky se objevují v krvi 12 až 18 hodin po požití a nakonec se ukládají ve vlasech, v nichž se dají prokázat i v následujících měsících.
Wurstův tým při poslední studii sledoval čtyři desítky pijáků a abstinentů a zjistil, že podle množství FAEEs ve vlasech lze rozlišovat mírné a těžké konzumenty. Jedinou cestou, jak se zbavit dlouhodobých důkazů nadměrné konzumace alkoholu, je oholit si veškeré ochlupení na těle. Jak se však ukazuje, ještě dlouho takový exces nebude mít nikdo zapotřebí.
"Ve Spojených státech neznám nikoho, kdo by testoval EtG, a vím o jediné laboratoři zkoumající PEth," říká Christine Mooreová, šéfová jednoho z pracovišť soukromých Amerických laboratoří pro testování léčiv v Chicagu. Badatelka má zajímavý cíl: Snaží se z obsahu FAEEs ve střevním obsahu novorozence rozpoznávat, zda matka během těhotenství nekonzumovala nadměrná množství alkoholu. Pokud by skutečně pila, narozenému potomkovi by to už sice nepomohlo, ale další její těhotenství by bylo možné mnohem přísněji sledovat.
[*]
Autor je redaktorem Českého rozhlasu 2 - Praha

Testy na alkohol s dlouhodobou zpětnou platností
Doba Indikační látka
Do jednoho dne Etanol v krvi a moči
EtG* v krvi a moči FAEEs** v krvi
Jeden až pět dnů EtG v moči
Dva až tři týdny PEth*** v krvi
Několik měsíců FAEEs ve vlasech
EtG ve vlastech

* etyl glukuronid; ** celkový obsah čtyř etylesterů mastných kyselin; *** fosfatidyl etanol
Pramen: New Scientist