Nasavrky, 15. 3. 2004
Sdružení, které se zajímá o Kelty, sice bylo založeno teprve v roce 2002, ale už loni na podzim mohlo pozvat zájemce na procházku novou Keltskou stezkou v Železných horách, která vychází z městečka Nasavrky. To zájemci najdou na hlavní silnici ve směru z Chrudimi do Havlíčkova Brodu.
Devítikilometrová trasa byla zpřístupněna na konci září loňského roku. Členové sdružení proto očekávají, že zájem o unikátní trasu, kterou zdolá méně trénovaný turista i s dětmi, vypukne až letos na jaře.
Boii je podle pracovníka krajského úřadu v Pardubicích Martina Vlasáka sdružení, jehož hlavním posláním je seznamování veřejnosti s historií Keltů a propagace keltských památek prostřednictvím projektu takzvaného Archeologického parku.
Nová naučná stezka má zajímavý hned začátek cesty. Prochází totiž sadem jedlých kaštanů o rozloze jednoho hektaru. Nejstarší stromy tady jsou už z roku 1776. Dále vede návštěvníka pěknou přírodou Železných hor kolem divokých partií řeky Chrudimky, kde už za první republiky vznikla chatová osada Peklo. Trasa prochází přírodní rezervací Krkanka, kde je předmětem ochrany skalnaté údolí Chrudimky s lesními porosty a skalními útvary včetně kamenného moře, které po sobě nechaly tající ledovce.
Stezku doplňuje dvanáct zastávek s naučnými tabulemi, které seznamují návštěvníky s Železnými horami, nerostným bohatstvím, přírodními zajímavostmi a hlavně se životem Keltů.
Podle autora textu ke Keltské stezce Petra Chvojky lze na trase vystopovat místo bývalého oppidia, patrné jsou zbytky opevnění i místo mohyly, kde se pohřbívalo.
Sdružení Boii má další ambiciózní plány. Letos otevře v nasavrském zámku Keltské muzeum a časem chce vybudovat celou Keltskou vesnici s ukázkami staveb, způsobu života Keltů a provozováním řemesel v pravěkých osadách. Keltové okolí Nasavrk osídlili mezi 4. až 1. stoletím před naším letopočtem. Sdružení věří, že exkurze do tak vzdálené doby určitě přiláká do nasavrckého mikroregionu hodně návštěvníků.