Poté, co hudebnímu průmyslu dlouhá léta vládl současný pop a z minulosti zajímal posluchače snad jen rokenrol, objevuje se nyní žánr, jehož zlatá éra skončila před půlstoletím. Na světovém trhu s hudbou se začíná prosazovat swing.
Americká "zlatá padesátá" navíc nyní přitahují tu nejmladší generaci. Právě o swingové evergreeny totiž nyní čím dál častěji rozšiřují svůj repertoár i uznávaní mladí populární umělci, jako jsou Macy Grayová, Tori Amosová, Mandy Mooreová či Alisson Krausová, objev letošních hudebních cen Grammy.
Už v roce 2001 zaznamenal obrovský úspěch popový idol Robbie Williams se sinatrovsky laděným albem Swing When You're Winning. Mezi remaky se kromě Sinatry a původních melodií George Gershwina objevily například melodie proslavené před lety Ellou Fitzgeraldovou a Bobbym Darinem plus původní, nové skladby Williamse a Guye Chamberse.
Album provázely jak skvělé recenze předních hudebních kritiků, tak obrovský zájem fanoušků. Podle informací nahrávací společnosti Chrysalis Records a EMI, která se coby světová trojka na hudebním trhu podílela na distribuci alba, projevili o retrodesku zájem nejen Williamsovi skalní obdivovatelé. "Album si koupili i ti, kterým jinak Robbieho obvyklý repertoár vůbec nic neříká," uvedl tehdy na serveru BBC News jeden ze zástupců společnosti EMI.
Jak se shodli hudební znalci, Williams dokázal evergreeny podat tak autenticky, že přesvědčil i skeptiky. Swing When You're Winning se tak několik týdnů drželo na předních příčkách evropských hitparád a duet Somethin' Stupid, k němuž si Williams přizval herečku Nicole Kidmanovou, nečekaně dobře uspěl dokonce i v USA.
Na tento fenomén letos s úspěchem navazují další umělci. Skvělou příležitost jim k tomu poskytl nový film Mona Lisa Smile s Julií Robertsovou v hlavní roli, který česká kina od konce ledna promítají pod názvem Úsměv Mony Lisy.
Děj snímku společnosti Columbia Pictures, která spadá pod koncern Sony Pictures, je zasazen do roku 1953 a jeho nostalgickou atmosféru podtrhuje právě stylová hudba, ovšem v podání současných popových hvězd. Na soundtracku z produkce Sony Music Entertainment, který patří na českém trhu k horkým novinkám, se tak v netradiční hudební poloze objevuje třeba Kelly Rowlandová z úspěšné dívčí R&B formace Destiny's Child, zpěvák Seal nebo například Celine Dionová.
"Swing začíná mít na současném hudebním trhu významnou pozici," míní Richard Barney, jeden z britských expertů na hudební průmysl. "Láká pamětníky, kteří si při poslechu evergreenů rádi nostalgicky zavzpomínají, i obdivovatele zlatých dob, kdy americkým barům vládli velikáni typu Franka Sinatry. V moderním pojetí má však tento žánr potenciál oslovit i mladou generaci, zvědavou na každou novou skladbu své oblíbené hvězdy. A co se zalíbí mladým, stane se trendem, to není žádná novinka," dodal Barney.
Styl a la americká padesátá léta se trendem skutečně stává. Inspirace swingem vládne reklamním kampaním, k retromódě se vrací i přední módní návrháři. "Kouzlo zlaté éry Hollywoodu dnešní módní tvůrce láká, což bylo patrné například na letošním oscarovém ceremoniálu," citoval BBC Marcelle d'Argy Smithovou, někdejší módní redaktorku americké verze časopisu Cosmopolitan.
Podle ní se celá řada hereček objevila v modelech evokující právě padesátá léta. "Do zlaté éry se vrátil módní dům Chanel, v jehož róbě se objevila Nicole Kidmanová, i Gucci, který oblékl Charlize Theronovou, letošní vítězku v kategorii hlavní ženská role."
Dobou swingu se podle Smithové letos inspirovala Carolina Herrera nebo italská značka Versace, která oblékla například Naomi Wattsovou. "Letošní Oscary jasně nastínily, kudy se v letošním roce móda ubírá," citoval módního experta Toma Juliana server oscar.com. " Protože co se objeví na oscarovém večeru, stává se pravidelně novým trendem. Letos je to zlatý věk swingu," dodal Julian.