Na pomyslný souboj dvou koní by se dala zúžit atmosféra mezi filmovými fanoušky i profesionály těsně před nedělním vyhlášením cen Americké akademie filmu a věd, Oscarů. Zatímco britští recenzenti mají v laureátech jasno, sdělovací prostředky v USA vnášejí do rozvrženého přehledu laureátů pochybnosti.
Pán prstenů: Návrat krále, nebo drama z dostihového prostředí Seabiscuit? Jinými slovy: doběhne ke zlaté sošce rychleji Gandalfův Stínovlas, nebo legendární dostihový kůň Seabiscuit (Mořský suchar)?
Ačkoliv nejsledovanější kategorie Oscarů, cena Pro nejlepší film, čítá pět nominovaných, zahraniční média hovoří především o dvou zmiňovaných titulech. O do nebe vynášeném vyvrcholení "prstenové" trilogie režiséra Petera Jacksona se mluví nahlas, o dramatu Seabiscuit spíše polohlasem. Zato s jazykově humorným přídomkem, že snímek pojednávající o hnědém koni je ve skutečnosti koněm černým - Oscarů.
Tipy na vítěze se liší i v jednotlivých zemích. Hlavně britští filmoví kritikové v anketě, již tento týden připravilo BBC, pasovali na Nejlepší film takřka jednomyslně Návrat krále. Proti tomu ve Spojených státech se objevují relativizující hlasy. Vedle Seabiscuita jsou porovnávány šance snímků Ztraceno v překladu a Tajemná řeka od Clinta Eastwooda.
Jak už je zvykem, samotná umělecká stránka nominovaného filmu není pro četné odhadce výsledků jediným kritériem. Svou váhu mají i kombinace s jinými cenami, stávající politická nebo společenská situace, jubilea či trendy v kinematografii loňského roku.
Podstatné může být pochopitelně i chování kandidátů. Proto například agentura Reuters pochybuje o vítězství bouřliváka Seana Penna v kategorii Nejlepšího herce.
Nejde o to že by Penn, jenž si nominaci vysloužil za výkon v thrilleru Tajemná řeka, provokoval svými extempore ve společnosti nebo překračováním politické korektnosti. Stačilo, aby se nedostavil na večírek, kde byli dekorováni šťastní držitelé letošních Zlatých glóbů - cen, které uděluje několik desítek zahraničních kritiků akreditovaných v Hollywoodu.
"Myslím, že to byla strategická chyba. Dal tím Hollywoodu najevo, že nestojí o jeho ocenění," citovala agentura Reuters Toma O'Neila ze specializovaného portálu goldderby.com.
Podobnými přehmaty se nenechali nijak svazovat kritici předních odborných časopisů, především z Velké Británie, a Penna pasovali na nejžhavějšího kandidáta. Avšak nikoliv jednomyslně: kupříkladu Rob Mitchell ze Screen International soudí, že situace spíše nahrává Billu Murrayovi, hlavnímu mužskému představiteli snímku Ztraceno v překladu. Už proto, že nebyl za celou svou plodnou uměleckou dráhu nominován.
To, že konečné zúčtování může přinést nejedno překvapení, nevylučuje téměř nikdo. Proto se lze setkat i názory relativizujícími předem favorizovaný Návrat krále. Ještě nikdy prý nezvítězil snímek z žánru fantasy; navíc platí otřepaná poučka, že vítězství filmů odvisí spíše od jmen tvůrců než od jejich výkonů. A v tomto ohledu má Pán prstenů mírný handicap. Ceremoniál, který pro české diváky od 02.30 živě přenáší kanál HBO, je tak opravdovou sázkou na koníčky.