Irena Zemanová
Po mnohaleté krizi, kdy se nakladatelé a knihkupci po celém světě neúspěšně potýkali s odlivem čtenářů, se do obchodů s knihami vracejí zákazníci. Přitom ještě na začátku loňského roku se zdálo, že doba internetu, multikin a virtuální zábavy knižní trh nadobro pohřbí.
Nyní se nakladatelé radují a vděčí za to právě kinům a televizi. Čtenáři po celém světě totiž podlehli novému trendu: filmovým scénářům přepsaným do literární podoby.
Podle expertů se dobře prodávají i knižní předlohy úspěšných filmů. "Lidé mají v současnosti o knížku zájem až ve chvíli, kdy se o ní začne hodně mluvit, což způsobují mediální kampaně kolem filmových novinek," řekla listu New York Times Jenie Carkenová ze zábavního koncernu Borders Group, který se zaměřuje na prodej knih.
Čtenáři se často vracejí ke klasice. V poslední době knihkupci po celém světě zaznamenali zvýšený zájem například o trilogii Pán prstenů J. R. R. Tolkiena, která například v USA vychází v levnější, paperbackové reedici. "Nemůže být pochyb o tom, že je to spojeno s fenomenálním úspěchem třídílné ságy režiséra Jacksona," sdělil zástupce jednoho z lídrů internetového knižního trhu, obchodu Overstock.
Knižním trhem hýbou i prestižní filmové ceny. "Poté, co loni Nicole Kidmanová získala Oscara za roli Virginie Woolfové ve snímku Hodiny, začala být na obou stranách Atlantiku obrovská poptávka jak po stejnojmenném románu Michaela Cunninghama, tak po knihách samotné Woolfové," uvádí příklad Gillian Hawkinsová z britského nakladatelství Duckworth, které Woolfovou v Británii vydává.
Zvláštní kapitolou je šílenství kolem Harryho Pottera. Pět dílů ságy si však desítky miliónů lidí po celém světě koupily až po úspěchu prvního filmu z dílny Warner Bros., natočeného podle knižní předlohy J. K. Rowlingové.
To potvrzuje i Barbara Marcusová z amerického nakladatelství Scholastic, které má na Pottera v USA exkluzívní práva. "Ačkoliv kniha byla na trhu dříve než film, čtenářské šílenství mezi dětmi i dospělými se rozpoutalo až poté, co děj na filmová plátna převedli Warnerové," tvrdí. V Americe se všech pěti dílů Potterových příběhů prodalo více než sto miliónů, a to jak v paperbacku, tak ve vázané podobě.
Ještě markantnější je Potterův úspěch u britského Bloomsbury Publishing. Díky pěti dílům Harryho se jejich zisky zvýšily z 270 tisíc liber na konci 90. let na patnáct miliónů v závěru roku 2003.
Knižní předlohy nových filmů slaví úspěch i u českých čtenářů. Nejpatrnější je tento jev u dvou novel spisovatelky Květy Legátové, které vydalo nakladatelství Paseka. Poté, co podle nich Ondřej Trojan natočil film Želary, se obě knihy, Jozova Hanule i Želary, drží již několik měsíců v popředí žebříčku prodejnosti Svazu českých knihkupců a nakladatelů.
Euromedia Group vydalo pátý díl "Básníků" Ladislava Pecháčka, až když do kin vstoupil snímek Dušana Kleina Jak básníci neztrácejí naději.
Zvláštní kapitolou jsou v Česku literární přepisy scénářů oblíbených seriálů. Po značném diváckém úspěchu Nemocnice na kraji města po 20 letech se tak na pultech objevila knižní podoba tohoto seriálu. "Zatím se prodalo 20 tisíc výtisků," uvedla nakladatelka Jaroslava Jiskrová. Podle ní se čtenářům knižní přepis Petra Zikmunda mnohdy líbí víc než seriál, k němuž měli skalní příznivci Jaroslava Dietla výhrady. "Prodávají se oba díly, původní Nemocnice i pokračování," dodává.