Východní Němci mohou získat až miliardu eur

S obavami i nadšením přijali ve východním Německu verdikt Evropského soudu pro lidská práva o odškodnění za konfiskaci pozemků v bývalé NDR po pádu berlínské zdi.
Desetitisíce občanů doufají, že získají zpět zabavenou půdu nebo alespoň odpovídající finanční náhradu.
Východoněmecké úřady ale namítají: Na kompenzace nemáme peníze. Odškodnění by je podle prvních odhadů mohlo přijít na miliardu eur. "Takové břemeno sami neuneseme," tvrdí Petra Wernickeová, ministryně zemědělství spolkové země Sasko-Anhaltsko.
Sedmičlenná komora štrasburského soudu ve čtvrtek jednomyslně rozhodla, že Německo v první polovině devadesátých let porušilo Evropskou konvenci lidských práv. Vyvlastnilo totiž pozemky o rozloze asi 100 tisíc hektarů, a to bez nároku na náhradu. Podle soudců se tak Berlín provinil proti článku konvence o nedotknutelnosti soukromého vlastnictví.
Státem zkonfiskovanou půdu získali žalující občané bývalé NDR po poválečné pozemkové reformě v roce 1945. Komunistická legislativa jim sice umožňovala na pozemcích hospodařit, nesměli je však prodávat ani pronajímat.
Změna přišla až v roce 1990. První demokraticky zvolený parlament NDR přijal zákon, který zrušil veškerá vlastnická omezení.
Z nabytých práv se však takzvaní noví vlastníci neradovali dlouho: O dva roky později zabavil německý stát půdu 70 tisícům z nich. O pozemek přišel každý, kdo ho během posledních deseti let zemědělsky nevyužíval.
"Jen v Braniborsku je 33 tisíc pozemků, které byly takto protiprávně vyvlastněny," řekla agentuře Reuters právní zástupkyně žalujících Beate Grünová.
Podle posledního premiéra zaniklé NDR Lothara de Maizierea povede verdikt soudu ve Štrasburku ke "gigantickému nárůstu pracovních příležitostí pro právníky" ve východním Německu.
Dosavadní vývoj mu dává za pravdu. O víkendu se totiž - povzbuzeni čtvrtečním rozsudkem - o svůj zabavený majetek přihlásili i takzvaní staří vlastníci. Tedy ti, kteří o půdu přišli v letech 1945 až 1949 a na něž se výrok evropského soudu nevztahuje. I oni zažalovali Německo ve Štrasburku. Jejich případem se začnou soudci zabývat tento týden.
"Svaz německých zemědělců požaduje navrácení pozemků," řekl v rozhovoru pro týdeník Der Spiegel jeho předseda Dieter Tanneberger. O odškodnění statkářů, které o půdu připravili komunisté, se snaží už deset let. "Zatím mají dostat jen 1,5 až 2,5 miliardy eur, tedy méně než pět procent hodnoty zabaveného majetku," upozorňuje.
Východoněmecké spolkové země si s množícími se finančními nároky nevědí rady. Někteří politici proto navrhují zvýšit příspěvek solidarity. Pro bohatší západní Němce by to znamenalo odvádět ještě vyšší daně než teď.