Unie kritizuje Polsko, že nevyužívá dotace

Sto dní před vstupem do EU žije sousední Polsko blížícím se "návratem do Evropy". Premiér Leszek Miller vybral historicky první polskou kandidátku na evropské komisařky, varšavský Sejm debatoval o evropské ústavě.
Polákům se připomněl i Brusel. Do Varšavy vzkázal, že země s téměř 39 milióny obyvatel na členství stále ještě není připravena.

Krach summitu v Sejmu

Diskuse, která se v Sejmu rozpoutala po středečním projevu ministra zahraničí Włodzimierze Cimosiewicze o prioritách zahraniční politiky na rok 2004, měla jediné stěžejní téma: prosincový krach summitu o Ústavě EU a způsob, jakým by Polsko mělo na kritiku reagovat.
Podle Jana Marii Rokity, předsedy liberální Občanské platformy a nejčastěji zmiňovaného nástupce dosavadního polského premiéra, se pro Poláky nic nezměnilo.
Za ostře formulovaným heslem "Smlouva z Nice, nebo smrt", které loni v zimě popudilo většinu západní Evropy, si Rokita stojí i dnes. "Nesouhlasíme s tím, aby se během dalších evropských vyjednávání upustilo od mechanismu vážení hlasů," zdůraznil.
Šéf polské diplomacie zase připomněl, že za své strategické partnery Varšava v unii považuje Španělsko, Británii, Itálii a Irsko. Největší kritiky polského postoje při jednáních o ústavě - Německo a Francii - Cimosiewicz nezmínil.

Oblíbená komisařka?

Polskou kandidátkou na evropskou komisařku se stala současná ministryně pro integraci Polska do EU Danuta Huebnerová. Návrh premiéra, který nominaci nekonzultoval ani v Sejmu, ani v úřadě prezidenta, ale vyvolal vlnu nevole.
Nečekaně se ukázalo, že v Bruselu velmi oblíbenou političku podporuje pouze vládní koalice.
Všechny opoziční strany včetně Rokitovy proevropské Občanské platformy Huebnerovou odmítly.
"Jsme proti nominaci Danuty Huebnerové, protože je příliš ovlivněná Bruselem a dostatečně nebránila polské národní zájmy, a hlavně zájmy polských zemědělců," řekl poslanec Polské lidové strany Kużmiuk. Šéf euroskeptické Ligy polských rodin dokonce oznámil, že Liga dostane Huebnerovou před soud za "neplnění svěřených úkolů tím, že se při jednáních řídí zájmy unie".

Země přichází o milióny

Nominaci Huebnerové oznámil premiér v úterý. V tentýž den Evropská komise zveřejnila, že Polsko zatím nevyužilo 47 procent finanční dotace, která mu přísluší z programu PHARE na rok 2001.
Z přislíbených 460 miliónů eur Poláci v loňském roce utratili jen 249 miliónů eur.
Přestože má Varšava na podepsání příslušných smluv čas do poloviny února a peníze bude moci čerpat ještě v příštím roce, nejmenovaný zdroj v Bruselu se nechal slyšet, že Polsko ztratí desítky miliónů eur. Citovala ho polská média.
Brusel se zatím komentáře zdržel. Mohl by totiž uškodit kandidatuře Danuty Huebnerové. A ta je - slovy Romana Prodiho - "ideálním kandidátem". Zároveň však, jako ministryně pro evropské záležitosti, přímo odpovídá za využívání finanční pomoci z Evropské unie.
Experti upozorňují, že neschopnost absorbovat evropské peníze může Polákům uškodit při vyjednávání o finanční pomoci z nového rozpočtu, platného po roce 2007. Jednat by se mělo o 12 miliard eur.
Další, pro Varšavu nepříjemnou okolností je fakt, že se Polsko opožďuje s přijetím zákona o veřejných zakázkách. A to je podmínkou pro udělení dotací.
Do časového skluzu se Poláci dostali také při zavádění systému AJACS pro registraci zemědělců. "Zatím máme informací o Evropské unii velmi málo," přiznal v televizi TVP1 polský zemědělec z vesnice nedaleko Lublinu.
Členství v unii přesto podporuje 61 procent Poláků. Zhruba 30 procent je podle nejnovějšího průzkumu společnosti CBOS proti.