Třetí, nejdelší díl trilogie Pán prstenů, Návrat krále, promítaný z 38 kopií, má za sebou první víkend v českých kinech. Podle prvních odhadů se mu podařilo přilákat ještě více diváků než předchozím dvěma dílům. Leden je tak v posledních třech letech patrně nejoblíbenějším měsícem společnosti Warner Bros. Již potřetí v řadě za sebou se do českých kin valí masy desetitisíců diváků, šílenství tolkienologů dosahuje vrcholu, před kinosály postávají desítky okostýmovaných fanoušků.

Zástupci distribuční společnosti na základě zpráv o předprodejích neskrývali optimismus již před víkendovými dny. "Odhaduji, že na Návrat krále se přijde o víkendu podívat kolem 150 tisíc diváků, tržby se tak budou pohybovat kolem 15 miliónů korun," tipnul si ředitel Warner Bros Ladislav Šťastný. To by znamenalo, že Návrat krále překoná rekord v návštěvnosti za první víkend v české kinodistribuci. Ten dosud drží první část trilogie Společenstvo prstenu s návštěvností 135 tisíc diváků.

Rekordní očekávání Warner Bros podporují dílčí čísla provozovatelů multikin. "Do pátku jsme v předprodejích prodali kolem 30 tisíc vstupenek. Zájem o Návrat krále je větší než o předchozí části. Jenom pro srovnání - v prvním týdnu promítání vidělo Dvě věže v našich multiplexech přibližně 75 tisíc diváků, u Návratu krále by to mohlo být ještě o pět tisíc více," řekla Petra Zemanová z Palace Cinemas.

Podobně reagoval i marketinkový manažer Village Cinemas Patrik Tjokorda. "Zájem je obrovský. Návrat krále přilákal více diváků než Dvě věže. Od čtvrtka do neděle odpoledne jsme prodali 25 tisíc lístků, během nedělního večera se to číslo asi zvedne o další tři tisíce," sdělil Tjokorda. Přesná čísla by provozovatelé kin měli mít k dispozici během dnešního dne.

Prstenové šílenství bude s největší pravděpodobností pokračovat i v následujících dnech. "Máme z velké části vyprodáno až do úterý, přičemž rezervace díky internetu přibývají každou chvíli," potvrdil Tjokorda, podle něhož dokonce v multiplexu Village Cinemas na pražském Černém Mostě již není možné přidávat další projekce Návratu krále. "Vzhledem k zájmu už nestačí velikost multikina," podotkl Tjokorda.

Pán prstenů patří v tuzemsku mezi rekordmany i z hlediska celkových tržeb. Společenstvo prstenu dosud v Česku vydělalo na 90 miliónů korun, Dvě věže 67 miliónů.

Navíc uvedením Návratu krále si "Warneři" nevyčerpali všechny trumfy. Pro fanoušky je v průběhu roku připraveno stejnojmenné DVD, které vyjde ve dvou verzích. První bude totožná s filmem, druhá, rozšířená verze, bude trvat pět hodin - tedy o 90 minut více než film.

Související