Vynález fotografie byl revolucí, kterou lze srovnat s nástupem internetu a počítače, říká kunsthistorik Jaroslav Anděl, autor rozsáhlé výstavy v pražské Galerii Rudolfinum.

hn: S jakými představami a plány jste začal pracovat na výstavě odhalující počátky fotografie?

Souvisí to s vizuální vzdělaností. Všeobecně se ví, že je pro člověka dobré naučit se číst a psát. Jen zřídka se však setkáváme s tím, že by se učilo, jak číst obrazy, jejich sdělení. Tato výstava chce ukázat, že svět obrazů je velmi důležitý, klíčový k porozumění modernímu světu.Vždyť i mozek z největší části zpracovává nikoli verbální informace, ale ty vizuální. Výstava také ukazuje, že mnoho věcí, které pokládáme za moderní, mají své kořeny v mnohem dřívějších obdobích.

hn: Uvědomovali si již první fotografové velký potenciál nového média, které zasahovalo do mnoha oborů? Například do výtvarného umění?

Určitě. Byla to revoluce, kterou lze srovnat s nástupem internetu a počítače. Hned zpočátku byly noviny plné úvah o tom, co fotografie znamená, jaké má možnosti, jak mění pozici ostatních oborů. Vůbec první autorský článek v tomto duchu vyšel od lékaře Václava Staňka v časopise Česká včela. Psal v něm, že fotografie nepřipraví o živnost malíře, že naopak zvětší potřebu obrazů a že fotografie nakonec bude i ku prospěchu právě malířů. A současnost mu dává za pravdu. Na druhou stranu některé dílčí obory zanikly, například miniaturní portrétní malba.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se