komentář

Do unie s českým obojkem


Ošklivá, socialistická, přeregulovaná. Taková je Evropská unie v očích kritiků. Je to názor, kterému skeptik uvěří snáz než tvrzení, že unie je krásná, spravedlivá, přívětivá. K dokonalosti mu však cosi chybí - stojí víc na ideologických floskulích než na detailním srovnání českého státu a zemí unie.
Jedna z těchto masově šířených teorií praví, že unie nás nutí ke stále větší regulaci. Pochopitelně to je do jisté míry pravda. Opravdu však jen do jisté. Právě tady si totiž Češi vystačí sami.
Podle autorů tří zahraničních studií se ve schopnosti znepříjemňovat život vlastním lidem Čechům v unii vyrovnají pouze Belgičané. V žádné jiné členské zemi není regulace tak propracovaná jako u nás. Že totéž platí o Slovensku, nepřekvapí, vždyť jsme tak dlouho používali společné formuláře a razítka.
O problémech, které snaha vše úředně organizovat a řídit způsobuje, se již dlouho a všeobecně ví. Přesto se situace v podstatě nemění. A když už, tak obvykle k horšímu.
Náš život je zaplněn formuláři a povoleními. Čím je člověk aktivnější a schopnější se o sebe starat sám, tím víc ho byrokracie obklopuje, zdržuje a vysává na poplatcích. Místo zjednodušení státní správy přibývá úřadů, výborů a byrokratů.
Zákony jsou přesyceny nesrozumitelnými konstrukcemi a nespočetnými výjimkami. Přesto je státní úředníci a politici nehodlají zjednodušit. Jednou je důvodem vědomí, že by se tím připravili o možnost "rozdávat" peníze, jindy obava z přijetí nepopulárního rozhodnutí, byť nevyhnutelného. Příkladem budiž spor o zákon o nájemném, v němž česká levice dává přednost volebním preferencím před nastolením normálního stavu.
Stát nadále toleruje korupci na katastrálních úřadech a u rejstříkových soudů. Občané a firmy si tam přitom úplatkem nekupují výhodu, ale pouhé dodržení lhůty, kterou ouřadům přikazuje zákon! A ten, kdo se rozhodne nepodplácet, musí potupně čekat, aniž by mohl stát sankcionovat za porušení zákona.
Vše je to česká tvorba. V unii se skutečně příliš reguluje. Nejdříve si však přejme, abychom měli obojek utažený pouze tolik jako občané členských zemí. Samozřejmě kromě Belgičanů...