Dopisní bomby zasáhly i Brusel

Série bombových útoků na čelné představitele Evropské unie nekončí. V Bruselu včera vybuchla další nálož: Zásilka, která se po otevření vzňala, byla adresována předsedovi nejsilnější frakce evropského parlamentu, křesťanskému demokratu Hansi-Gertovi Pötteringovi.
Balíček s výbušninou otevřela jeho asistentka. "Vyšlehl z něj plamen, ozvala se rána," řekl mluvčí Evropské lidové strany, citovaný agenturou Reuters. "Nikdo nebyl zraněn."
Nebezpečnou obálku, připomínající zabalenou knihu či videokazetu, objevil v pondělí i místopředseda evropských lidovců, Španěl Ignácio Salafranca. "Tento balíček nikdo neotevřel. Vyzvedla ho policie. Obě zásilky měly podobný rozměr, obě byly odeslány ze severoitalské Boloně 22. prosince 2003," uvedl mluvčí předsedy evropského parlamentu David Harley. Další dopis, adresovaný britskému socialistovi (a členu evropského parlamentu) Garymu Titleymu, explodoval v poslancově pracovně v Manchesteru.
Výbušné obálky se shodným datem odeslání dostali z Boloně v uplynulých dvou týdnech také předseda evropské komise Romano Prodi, prezident Evropské centrální banky ve Frankfurtu nad Mohanem Jean-Claude Trichet, úřad pro evropskou policejní spolupráci Europol a Eurojust, který koordinuje boj proti organizovanému zločinu v Evropě.
Prodimu se zásilka vzňala v rukou, zbylé tři nálože nevybuchly. Žádná z dopisních bomb nikoho nezranila.
"Nevíme zatím přesně, kdo za akcí stojí, ale je to otřesné. Dopisy určitě rozeslal neznámý útočník současně. V evropském parlamentu jen začal pracovní rok později, proto se bomby objevily až teď a ne v prosinci," uvedl včera po příjezdu do Bruselu Pöttering.
Pöttering byl v době výbuchu nejen mimo svou kancelář, nýbrž úplně mimo Belgii. O víkendu byl lyžovat v Alpách a do evropského parlamentu dorazil večer po šesté hodině.
Podle vyšetřovatelů z Německa a Itálie mají útok na špičky EU na svědomí levicoví extremisté z Itálie. "Sledujeme členy jedné italské skupiny, která má blízko k anarchistům," potvrdil mluvčí německého státního zastupitelství ve Frankfurtu. Nic konkrétnějšího však nesdělil.
Podezřelá jsou podle informací v italském a německém tisku zejména dvě anarchistická uskupení: Neformální anarchistický svaz, který se přihlásil ke dvěma předvánočním výbuchům podomácky vyrobených náloží v kontejnerech s odpadky nedaleko boloňského domu Romana Prodiho, a hnutí nazvané Europposition. Obě odmítají proces evropské integrace.
"Poslanci si myslí, že se jedná o jasné selhání bezpečnostní služby a chtějí vidět nápravu. Lidé, co pracují pro poslance, jsou ale nervózní, ačkoliv vědí, že si mají dát pozor na zásilky z Itálie," říká český pracovník Marek Hanibal, který má v nejsilnější frakci lidovců na starosti styk s médii.
"Soudím, že jde o jakousi operaci politického charakteru, jejímž cílem není ani tak způsobit velké škody, jako spíš vyvolat poplach a zaměřit se na významné osobnosti Evropské unie," řekl v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera Enrico De Nicola, hlavní prokurátor z Boloně. Jeho úřad nechal na Silvestra zablokovat všechny zásilky podané na boloňské poště, jejichž adresáti pracují v institucích EU.
Krátce před explozí dopisové bomby v bruselské kanceláři Hanse-Gerta Pötteringa začala v Římě mimořádná konference evropských vyšetřovatelů. Policejní specialisté se dohodli na vytvoření "evropského akčního týmu" s úkolem bojovat proti "projevům anarchismu a zneklidňování společnosti". Prvním cílem bude během dvou měsíců posoudit projevy anarchistických hnutí a "shromáždit všechny prvky, které budou užitečné pro budoucí vyšetřování".