Šance na růst jsou dobré


Ekonomický vývoj byl letos spjat s větší mírou nejistot, což souviselo především s hospodářským cyklem v Evropě. K hlavním otázkám patřilo, kdy se sestupná fáze zastaví, kdy nastane obrat, jak pozvolné či silné bude oživení a zda se bude týkat všech zemí či jen některých. Tyto souvislosti ovlivnily ekonomický růst, zahraniční obchod, nezaměstnanost i investice v českém hospodářství.
Tendence vývoje růstu prošla výraznou proměnou. Po několika čtvrtletích loňského a letošního roku, kdy růst zpomaloval a byl téměř výhradně tažen spotřebou domácností, nastal ve druhé polovině roku obrat k vzestupné fázi. Zrychlení je doprovázeno přechodem k vyváženější struktuře růstu, v níž je zastoupena jak spotřeba domácností, tak investice a vývoz. Tato skladba poptávky je z hlediska budoucnosti příznivá.
Spotřeba domácností letos mimořádně zrychlila. Podílejí se na ní spolu s růstem reálných mezd i příznivé ceny, nízké úrokové sazby spotřebitelských úvěrů a leasingu, masívní reklama, systém různých bonusů obchodních řetězců i očekávání postupného zdražování. Tento mimořádný souběh příznivých faktorů se neudrží dlouho.
Příznivý obrat nastal u investiční aktivity. Je možné ho vysvětlit růstem zisku, prvními signály vyšších cen výrobců, předpověďmi ekonomického oživení v EU a nízkými cenami zápůjčního kapitálu. Velmi příznivé podmínky vznikly u stavebních investic, kde očekávané zvýšení sazby daně z přidané hodnoty mohlo motivovat investory i stavební firmy k větší aktivitě.
Důsledkem dvouciferné dynamiky vývozu bylo zvýšení jeho příspěvku k ekonomickému růstu. Ke zrychlení vývozu přispělo více faktorů. Patřil k nim především nárůst zahraniční poptávky v unii, což souvisí s oživením evropského průmyslu. Významná byla i příznivá konstelace kursového vývoje a směnných relací. Vzhledem k tomu, že značná část dovozu je nakupována v dolarech a vývoz realizován v eurech, mělo posílení koruny vůči dolaru a oslabení vůči euru příznivý dopad na směnné relace a potažmo i růst vývozu.
Solidní výsledky vykázal průmysl, a to nejen v růstu, ale i produktivitě a jejímu souladu s vývojem mezd. Ten zvyšuje šance na udržení konkurenceschopnosti i v budoucnu. Důležitým faktorem byly také strukturální změny průmyslu ve prospěch odvětví s vyšší přidanou hodnotou. Podniky pod zahraniční kontrolou i nadále vykazují lepší výsledky v efektivnosti, produktivitě práce, obratu zásob a hospodářském výsledku.
Růst doprovází několik nerovnovážných tendencí. Míru vnější nerovnováhy posuzované vývojem běžného účtu platební bilance negativně ovlivňuje snížení aktiva služeb a zvýšení výdajů v bilanci běžných transferů. Na trhu práce se prohloubil nesoulad nabídky a poptávky po pracovní síle. Příčinou byl jak ekonomický cyklus, tak i restrukturalizace.
Prakticky to znamenalo, že část uvolněných pracovních zdrojů z průmyslu nenašla uplatnění ve službách. Důsledkem byl růst nezaměstnanosti a pokles zaměstnanosti. Tendence k nerovnováze se prosadila ve státním rozpočtu, jehož schodek se prohloubil. Vliv na to měly snížení příjmů a růst výdajů, způsobené mimořádnými, cyklickými a strukturální příčinami.
Pokud by se tyto nerovnovážné tendence prosazovaly dlouhodobě, očekávám oslabení budoucího růstového potenciálu.
Autor je hlavním analytikem Českého statistického úřadu