Na plátnech českých kin se v příštím roce objeví kolem dvou set zahraničních i domácích filmů. Nejočekávanější novinkou bude v polovině ledna závěrečný díl trilogie Pán prstenů s podtitulem Návrat krále. Z domácí tvorby mají nejdříve premiéru pokračování Troškova Kameňáku - pouhý rok od dílu prvního - a pátý díl básnické série Dušana Kleina a Ladislava Pecháčka nazvaný Jak básníci neztrácejí naději.
Závěrečný díl trilogie, nominovaný na čtyři Zlaté globy, má českou premiéru 15. ledna. Dílo režiséra Petera Jacksona podle Tolkienových knih zastínilo před Vánoci v severoamerických kinech všechny konkurenty a za prvních pět dní promítání utržilo 125 miliónů dolarů. Tvůrci doufají, že zisky překročí miliardu a Návrat krále se stane nejvýnosnější částí tohoto filmového opusu. Společenstvo prstenu a Dvě věže zatím celkem vydělaly po celém světě téměř 1,8 miliardy dolarů.
Multiplexy Palace Cinemas předprodej zahájily v polovině prosince. "Už 14. ledna odpoledne odstartujeme filmový maratón s Pánem prstenů v multiplexech Nový Smíchov a Slovanský dům a ve Velkém Špalíčku v Brně," prozradila mluvčí Petra Zemanová. Po projekci prvních dvou dílů na ně od půlnoci naváže premiéra Návratu krále. Pro ty, kteří si děj chtějí osvěžit, bude Palace Cinemas promítat první dvě části od 1. ledna.
Od 22. ledna se v kinech objeví noví "básníci", přičemž hrdinové Štěpán a Kendy od posledního dílu zestárli o 12 let. Diváci se opět setkají s Pavlem Křížem, Davidem Matáskem, Janou Hlaváčovou, Pavlem Zedníčkem, Josefem Somrem a Terezou Brodskou, která představovala lékárnici Ute. Novou osudovou ženou bude rodačka ze slovenských Malacek Michaela Badinková. Když se v roce 1982 natáčel první díl "básníků", byly jí pouhé dva roky.
V lednu se v kinech objeví také snímek Nesnesitelná krutost s Georgem Clooneyem a Catherinou Zeta-Jonesovou, v němž se na půdě romantické komedie ocitli bratři Coenové. Ve vybraných kinech se však promítá již v těchto dnech.
V prvním týdnu roku 2004 do distribuce poputují minimálně dva další pozoruhodné snímky. První z nich se jmenuje Piková trojka a láká zejména jménem režisérky: Australanka Jane Campionová se doposud nejvíce proslavila melodramem Piano.
Žena je podepsána také pod druhým slibným titulem. Lone Scherfigová zaujala předloni oddechovou komedií Italština pro začátečníky; nyní přichází se závažnějším tématem, čemuž napovídá už název novinky Wilbur se chce zabít.
Hitem může být Julia Robertsová v roli volnomyšlenkářské profesorky na dívčí univerzitě ve filmu Úsměv Mony Lisy (29. 1.). Do května bude mít premiéru například Tom Cruise v roli Posledního samuraje (19. 2.), film Tima Burtona Velká ryba (12. 2.), Tarantinův Kill Bill 2 (22. 4.) a také populární Anthony Hopkins ve snímku Lidská skvrna (11. 3.).
Z domácí tvorby nabídne první čtvrtletí i premiéry debutu Marka Dobeše Choking Hazard a filmu Františka Antonína Brabce Bolero. Celkem v nadcházejícím roce ohlásilo premiéru sedmnáct českých filmů. Jsou mezi nimi novinky Jana Svěráka (Vratné lahve), Jana Hřebejka (Horem pádem) nebo Juraje Jakubiska (Post coitum).

Související