První liga, to jsou i úplatky a zastrašování


Byl květen 1999 a v Příbrami se chystal klíčový zápas. Tamní Marila měla sehrát s Opavou souboj, v němž šlo o udržení v první lize. Jen okamžik před utkáním přišli hráči Luděk Vyskočil a František Ondrůšek majiteli Příbrami Jaroslavu Starkovi oznámit, že je konkurent chce uplatit.
"Řekli mi, že jim Opava nabídla peníze, aby zápas prodali. Navrhl jsem, ať si peníze vezmou, všechno Opavě slíbí a ať pak hrají tak, aby vyhrála Marila," říká Starka.
Starkova slova v rozhovorech s HN plně potvrdili Ondrůšek i Vyskočil. Tím, kdo miliónový úplatek nabídl, byl podle Ondrůška i Starky tehdejší manažer Opavy Alois Sommer. Ten se k tomu však nezná: "Není to pravda. To jsou nějaké Starkovy výmysly. Nikoho jsem neuplácel."
Příbram Opavu porazila 3:1, ale dramatický příběh jednoho ligového zápasu tím neskončil. Když se opavská výprava vracela z Příbrami, měli funkcionáři "nehodu". Silnici jim zatarasila auta, z nich vyskákalo několik mužů a ti opavské zbili. "Slyšel jsem o tom, ale moje práce to není," říká k tomu Starka, který už roky zápolí s pověstí mafiánského bosse.
Příbramští případ nijak dál neřešili. Na svaz nic neoznámili a vše potvrdili, až když se o úplatek začaly zajímat HN. "Já jen potom volal Sommerovi a říkal jsem mu, že ho nemám rád a že na něj kašlu," dodal Starka.

Kdy je rozhodčí podjatý

Příbramský příklad je jen jedním ze stínů, které nad elitním fotbalem leží. Už roky se čas od času vynoří zpráva o úplatcích pro rozhodčí. Nezvratný důkaz, že se sudí ve špičkovém fotbale nechal za své rozhodování podplatit, se dosud neobjevil.
Změní něco příběh rozhodčího Lubomíra Pučka, který si půjčoval peníze od podnikatele Radovana Krejčíře v době, kdy tento muž stál za prvoligovými Drnovicemi?
Manažeři prvoligových celků, jež HN oslovily, míní: Takový sudí je podjatý. "Obecně platí, že za takové situace je sudí zavázaný jedné straně. Kdyby mi takový rozhodčí měl pískat zápas a já to věděl, nadnesl bych to na disciplinární komisi a trval bych na tom, aby nás nepískal," řekl například manažer Olomouce Jiří Kubíček.
Fotbalový svaz, který má na kluby dohlížet, se k případu Puček staví vyhýbavě. Názor jeho místopředsedy Jaroslava Vacka zní: Rozhodčí by to dělat neměli, ale tenhle příběh je už historie.

Souboj na nože

Temnou tvář fotbalu nevykreslují jen úplatky. Je tu i vydírání, zastrašování a ničení konkurentů pomocí účelových lží. A na případu manažera Pavla Pasky obviněného z vydírání se policie snaží dokázat, že když jde do tuhého, soupeř použije i nůž pod krkem.
Paska patří mezi deset agentů, kteří mají v Česku licenci na prodej fotbalistů. Přestupy hráčů přinášejí nejvíc miliónů, trh je ale malý a agentů moc. Před mistrovstvím Evropy v příštím roce tlak ještě zesílil. Pokud totiž český fotbal uspěje, vzroste i naděje na velké peníze z přestupů. "Zuří otevřená válka, ne že ne," tvrdí jeden z agentů Ondrej Chovanec.
Tvrdé praktiky manažerů popsal například fotbalista Libor Došek, který z Paskovy "stáje" přešel k Chovancovi a v létě neúspěšně usiloval o angažmá v ruském Rostově. "Došek v Rostově jednal se zástupcem tamního klubu, kterému během debaty zazvonil telefon. Poté se tento funkcionář ptal, jestli nezná nějakého Pasku. Řekl, že mu právě tvrdil, že je Došek zraněný a ať ho nekupují," stojí v policejním protokolu o Doškově výpovědi.
Paska tvrdí, že si Došek jen hledá výmluvy. "V Rostově ho nechtěli, tak si vymyslel takovou historku. Jsou to nesmysly."
Podobnou zkušenost ovšem popsal další agent, bývalý reprezentant Julius Bielik. Ten zprostředkovával přestup hráče bratislavského Slovanu do Birminghamu, obchod nakonec nevyšel. "Paska mi pak volal a vyhrožoval, abych se nepletl do jeho obchodů, že na mě pošle Rusáky, že má známé v Moskvě," řekl Bielik policii. Následně to potvrdil i HN.
Spory agentů, které poškozují pověst fotbalu, však vyjma policie nikdo neřeší. "Nemáme na to pravomoc. To si musí vyřešit mezi sebou," řekl místopředseda svazu Jaroslav Vacek.
poslanci