Peníze pro fotbal shánějí i politici

Michal Kraus, Milan Urban, Jaroslav Plachý, Vlastimil Tlustý. Poslanci, kteří část svého času tráví tím, že shánějí peníze, z nichž mají užitek fotbalové kluby. Jak tvrdí, dělají to zadarmo.
Sociální demokrat Michal Kraus je prezidentem druholigového Kladna. Ze státního rozpočtu se mu podařilo získat pro klub osmnáctimiliónovou finanční injekci. Další milióny žádá po městě. Ministr Urban zase dokázal do čáslavského Zenitu, jehož je prezidentem, přivést dvanáctimiliónovou dotaci. Poslanci ODS Tlustý s Plachým se pak angažovali ve stamiliónové dotaci pro stadión, kde hraje prvoligový Synot.
Když mají politici odpovědět, proč za peníze pro fotbal lobbují, odpovídají stejně: Jde nám o mládež. "Jsem přesvědčený, že sport je nejlepší sociální prevence," vysvětluje Kraus své pohnutky. Jen Tlustý se ke spojenectví s fotbalem nehlásí. Tlustého přizval stranický kolega Vlastimil Sehnal do vedení prvoligového FC Brno, kde sedí další špičky ODS. Poslanec to však popírá: "Původně to byl jakýsi záměr, ale není to pravda nesedím tam." Internetové stránky FC Brno, ale tvrdí opak - Tlustý je členem představenstva. Totéž včera potvrdil i šéf klubu Sehnal.
Poslanec Plachý připouští, že politici peníze shánějí i kvůli voličům. "Myslím, že se to od nás přímo očekává, že přivedeme peníze. Ale milióny na stadión chápu jako podporu města a ne jenom fotbalu."
Fotbaloví manažeři sice v neoficiálních rozhovorech s HN tvrdili, že se politikům revanšují například VIP vstupenkami či pozváním na zahraniční zájezdy, politici se od toho ale distancují. "Nikdy jsem nikam nejel, dovedete si představit, co by to bylo za poprask? To nejde," říká poslanec Plachý.
Už případ bývalého šéfa Sparty a mecenáše ODS Petra Macha ukázal, že jsou i další důvody, proč je výhodné být s politiky zadobře. Exmístopředsedu ODS Petra Čermáka posadil do vedení Sparty, a když Letné načerno postavil stadión a stavební povolení získal až den před slavnostním otevřením, nikdo neprotestoval. Stadión mu pokřtil tehdejší premiér Václav Klaus. Machovi se ale nakonec nevyplatilo, že byl spojen jen s jednou stranou. Když Klausova vláda v roce 1997 padla, byl obviněn z celního deliktu. Policisté se netajili tím, že se na něj zaměřili, aby jim pověděl o hospodaření ODS. Mach nakonec u soudu dostal pět let vězení. Odpykal si již polovinu trestu a včera soud rozhodl, že již může na svobodu.