Když do občanského sdružení plzeňské Viktorie letos přišlo nové vedení, zjistilo, že fotbalový klub - tedy akciová společnost FC Viktoria Plzeň - nakládal s penězi sdružení podle svého. Právě do občanského sdružení přitom proudí veřejné peníze, určené na podporu mládežnického fotbalu.
Jenže z peněz občanského sdružení se přispívalo třeba na platy fotbalových funkcionářů. Prezident občanského sdružení Václav Havlík podal na policii trestní oznámení. "Peníze občanského sdružení byly používány bez jeho souhlasu a bez jakéhokoli finančního pořádku," zdůvodnil svůj krok.
Když HN požádaly představitele klubu, aby popsali, jak hospodaří, neuspěly. "Stanovisko vedení je jednoznačně zamítavé. Pokud chcete zjistit hospodářské plnění klubu, obraťte se na příslušné instituce," uvedla Radmila Kašparová. Jaké instituce myslí? "Já vám rozhodně nechci radit, jako novinář si každopádně poradíte nejlépe."
Policie případ vyšetřovala, a po pár týdnech oznámila: Trestný čin spáchán nebyl. Případ měl na starosti František Reisner. Když nepracuje jako policista, píská třetí fotbalovou ligu. "Mé rozhodnutí s fotbalem nijak nesouvisí," ujišťoval HN.

Sedačky a toalety
Plzeňský příběh potvrzuje, že lidí, kteří se s fotbalem nikdy nepotkali, je v Česku málo. A právě na popularitě sportu - "organizovaně" se mu věnuje přes 530 tisíc lidí, přičemž fanoušků jsou v zemi milióny - staví své nároky profesionální kluby, když žádají o státní dotace. Z příkladů, které nashromáždily HN, vyplývá, že velmi často uspějí. "Stát musí podporovat sport, o tom přeci nemůže být pochyb. A fotbal je významný sport," říká náměstek ministryně školství Karel Hrdý.
Po jeho příchodu se na úřadu, který má podporu sportovních aktivit v popisu práce, přeci jen něco změnilo. "Předtím byly dotace rozdělovány více méně podle přání svazu," tvrdí Hrdý. "Teď jsou pravidla přísnější. Na turnikety a sedačky už rozhodně dávat nebudeme," odpovídá na otázku, jak se mohlo stát, že stát přispěl například 100 milióny na nový stadión Synotu.

Těžké časy v Příbrami
Desetina příjmů českých elitních klubů pochází z prodeje televizních práv, pětinu dává Gambrinus coby hlavní sponzor první ligy. Ze vstupného a prodeje propagačních věcí pochází jen malá část peněz. Zbytek - přesněji většinu rozpočtu - musí kluby pokrýt jinak. Většinu příjmů tak tvoří peníze sponzorů a částky za přestup hráčů. Ve světě to je jinak: například v Anglii, zemi fotbalových "akciovek", kluby žijí hlavně z televizních práv, vstupenek a suvenýrů.
Ne tak například v Příbrami. Mužstvo je u dna tabulky, diváků chodí stále méně. Přesto šéf klubu Starka rozšiřuje stadión, jako manažera platí někdejšího trenéra reprezentace Josefa Chovance. Kde na to bere? "Je to těžké. Jen ze sponzorů a příspěvků to nesložíte," nechce se bavit o podrobnostech. I v Příbrami se ovšem zároveň s prvoligovou tribunou staví tréninkové centrum. Na zhruba desetimiliónový projekt - podle Starkova odhadu - přispěl stát šesti milióny.
Může stát v případě podobném tomu z Příbrami prověřit, zda dotace mířila tam, kam měla, a ne na sedačky pro první ligu? "Snažíme se, ale naše možnosti jsou omezené," říká náměstek Hrdý.
A jeden z manažerů prvoligového celku, který z obav o problémy s úřady nechce být jmenován, dodává návod: "Prostě máte souběžně dvě stavební akce. Jedny šatny opravujete pro mládež a současně druhé pro prvoligový mančaft. Fakturuje se to samozřejmě jako jedna akce: Šatny pro mládež."

Olomouc: Není co tajit
Lidé z velkoklubů ovšem žádosti, aby odkryli své hospodaření, odráží většinou podobně jako vedení Baníku Ostrava, který vede ligu. "Odpovědi na Vaše dotazy považujeme za interní informace," napsal šéf představenstva Jakub Kahoun.
Jeho kolega z konkurenční Olomouce Jaromír Gajda je jedním z mála, který to vidí jinak. "Nechceme, aby se o fotbalu psalo, že je to nějaká špína. My jsme otevření. I město si dělalo audit. Musíte pochopit, že vám neřeknu přesné platy hráčů, ale jinak: proč něco tajit," připojil k obsáhlé odpovědi.
Funkcionáři fotbalového svazu ovšem o podobnou publicitu nestojí. "Nedovedu si představit, že by vám takové údaje dal někdo jiný, kromě státních úřadů. To je, jako kdybych se vás zeptal, kolik berete. Jsme soukromá organizace," zareagoval na dotazník HN místopředseda Jaroslav Vacek.

 Jak hospodaří kluby