Koruna bude příští rok posilovat


Na rozdíl od roku 2002, kdy byly kursové pohyby české měny jednoznačně nejdiskutovanější makroekonomickou otázkou, stojí toto téma v posledním roce spíše v pozadí. Kurs koruny k euru se od začátku roku změnil minimálně a také jeho volatilita proti minulosti značně poklesla. Co způsobilo uvedenou změnu?
Pohled do statistik platební bilance napovídá, že největším rozdílem je letošní absence privatizačních příjmů. Ovšem loňské příjmy skončily v plné míře v devizových rezervách ČNB, takže tento faktor odlišný vývoj kursu koruny přímo nevysvětluje.
Druhou nejvýznamnější odlišností je odliv kapitálu související s vyšší aktivitou tuzemských investorů při nákupech zahraničních cenných papírů, zejména dluhopisů. K určitému snížení došlo také u přímých investic ze zahraničí (i po očištění o vliv privatizace) a u přebytků bilance služeb (což platilo zejména pro první polovinu roku).
Platební bilance se tak celkově dostala do vzácného stavu rovnováhy, který umožnil, že ČNB nebyla nucena letos provádět - poprvé od začátku historie zveřejňování - žádné devizové intervence. Rovnováha v platební bilanci má vliv také na formování názoru na devizovém trhu. Koruna je momentálně měnou nezajímavou z hlediska spekulací, což její stabilitu dále posiluje.
Vydrží ale stabilní kurs koruny i příští rok? Rovnováha v platební bilance, která takovou stabilitu zajišťuje, vznikla víceméně náhodně.
Pro její dlouhodobé pokračování neexistují přesvědčivé argumenty. Až dojde k jejímu porušení, bude to s větší pravděpodobností ve směru tlačícím na posílení koruny.
Příliv přímých zahraničních investic by měl příští rok podporovat kurs koruny přinejmenším ve stejné míře jako dosud. Je ale možné, že příliv ještě zesílí po vstupu do EU, který zjednoduší celní režim a vytvoří nové podnikatelské příležitosti ve směně rychloobrátkového zboží.
Možná se k investicím v tuzemsku odhodlají také nejkonzervativnější investoři, kteří dosud vyčkávali na jistotu, jakou jim členství země v EU z jejich pohledu poskytuje. Jedna nula pro korunu.
Repatriace výnosů z přímých zahraničních investic již dva roky představuje významný odliv deviz ze země. Do určité míry je jistě tento jev přirozenou fází života jednotlivých investičních projektů, zároveň ale svou roli sehrávaly i další faktory.
Nepříznivá ekonomická situace v Evropě zapříčinila, že byly výnosy ze společností působících v Česku použity k finanční konsolidaci mateřských společností spíše než k reinvesticím v tuzemsku. Očekávané ukončení možnosti získat slevu na dani z příjmu z titulu výplaty dividendy mimoto vedlo k časté repatriaci zisků, nakumulované za několik let formou mimořádných dividend.
Tento proces nebude příští rok pokračovat ve stejné intenzitě. Jednak podnikům zmizí uvedená daňová motivace, jednak oživená poptávka ve světě obrátí pozornost výrobců zpět k rozšiřování kapacit, a tedy z našeho pohledu k reinvesticím zisků. Dva nula pro korunu.
Po letošním hubeném roce z hlediska privatizace budou v příštím roce strádající veřejné finance patrně posíleny výnosy z několika ukončených transakcí. Vedlejším efektem oživené privatizační aktivity ovšem bude zvýšená poptávka po koruně na devizovém trhu.
I když objem privatizačních příjmů v nejlepším případě dosáhne sotva poloviny hodnoty z roku 2002, mohou jednotlivé kauzy působit na devizovém trhu v kombinaci s dalšími faktory jako katalyzátor optimismu vůči koruně. Tři nula pro korunu.
Vrhne-li se stát do vydávání dluhopisů v zahraniční měně, bude to představovat čtvrtý gól koruny. Třetímu a čtvrtému gólu by mohla sice Česká národní banka svými mechanismy zabránit, ovšem pravděpodobně za cenu zvýšených nákladů, které by byly v širším smyslu náklady veřejného sektoru.
Body koruně by mohlo ubrat především další zvýšení zájmu tuzemských investorů o zahraniční cenné papíry. Takový zájem bude ale tím nižší, čím vyšší vznikne očekávání, že koruna posílí.
Fenomén posilování koruny proti euru zřejmě nezmizel natrvalo ze scény, jen si vzal oddechový čas. Příští rok může dostat šanci stát se opět diskutovaným tématem.


Autor je hlavním ekonomem HVB Bank