Paramo po fúzi s Koramem ovládne polovinu trhu maziv

Přibližně 45 procent českého trhu s mazivy bude ovládat společnost Paramo, která zfúzovala s Koramem, tradičním výrobcem olejů a parafínu. Spojením obou podniků vznikne od listopadu společnost s ročním obratem kolem 5,9 miliardy korun.
"Koramo bylo vymazáno z obchodního rejstříku, ale výrobu olejů s tradiční značkou Mogul v Kolíně zachováme," uvedla Jana Iovlevová z tiskového oddělení Parama. "Jedná se o spojení dvou největších tuzemských olejářských podniků. Naším záměrem je posílení pozice na trhu, zvýšení exportních možností a zároveň snížení fixních nákladů, optimalizace výrobních a skladovacích kapacit a jednotný systém prodeje i distribuce výrobků," dodala.
Tiskový mluvčí Unipetrolu, který vlastní přes 73 procent akcií Parama, Tomáš Zikmund uvedl, že největší výhodou fúze je odstranění vnitřní konkurence na domácím trhu.
O podobném scénáři spojení obou rafinérií se mluvilo už od roku 1998, kdy padl největší akcionář Korama, dceřiná společnost Chemapolu - Chemapol Trade a jeho akcie skončily v zástavě u banky Credit Lyonnais.
Už ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr zamýšlel vyvést tento dluh přes Konsolidační agenturu a majoritní balík akcií prodat Unipetrolu. Tento scénář se nyní prakticky naplnil, ale kupcem není přímo Unipetrol, nýbrž jím ovládané Paramo.
Již v závěru loňského roku získala pardubická firma 63,01 procenta akcií a představenstva obou firem letos na konci června odsouhlasila fúzi. Během letošního roku se také Paramu podařilo nakoupit zbytek akcií včetně 26 procent od Fondu národního majetku. Tím vznikl největší producent olejů a maziv na tuzemském trhu.
Analytici nejsou jednotní v názoru, zda tento krok ovlivní cenu Unipetrolu, který vláda hodlá v příštím roce prodat strategickému investorovi. "Podobné silné uskupení může cenu zvednout, ale je potřeba vidět, že Paramo také nakoupilo dluhy kolínského podniku z minulosti. Například v roce 1998 měl podnik ztrátu přes 455 miliónů korun," říká Aleš Ruffer z královéhradecké společnosti Fio Group.
Koramo Kolín zaměstnává 290 lidí a dalších 130 zaměstnanců mají jeho dceřiné firmy. V pardubickém Paramu pracuje 626 lidí. "Předpokládáme, že v první fázi odejde z Korama 110 lidí, a to jak přímo z kolínského závodu, tak i jeho dceřiných firem," řekla Iovlevová.
Paramo mělo loni tržby 4,696 miliardy a zisk 137,5 miliónu korun. Koramo v uplynulých dvou letech vykazovalo pokles tržeb z 1,555 miliardy v roce 2001 na 1,251 miliardy za loňský rok, kdy také vykázalo ztrátu ve výši 36,117 miliónu.