Jeho singly a alba se nikdy neobjevily na prvních místech žebříčků prodejnosti. Písničkářovy skladby při tom zná celý svět a nové a nové předělávky dávají tušit, že tomu tak bude nadále.
Hudebník netyje ze své minulé slávy a neustále pracuje na nových písních. Ve čtvrtek v pražské T-Mobile Areně ovšem Bob Dylan představí své největší hity, které se dají bez nadsázky označit za zlaté.
"Máme zprávy, že koncert bude průřezem Dylanovou tvorbou. Měly by proto zaznít jak skladby z posledního alba Love and Theft, tak jeho nejstarší písně," říká Petr Novák z pořádající agentury Interkoncerts.
Už před časem se objevily informace, že by vystoupení mohlo být "pouhou" hodinovou vzpomínkovou seancí. Této obavě ovšem neodpovídají nadšené reakce návštěvníků koncertů, které Dylan se svou doprovodnou kapelou absolvoval v Evropě od začátku října. "Samozřejmě záleží i na tom, v jakém přijede rozpoložení," doplňuje Petr Novák.
Nyní dvaašedesátiletý Dylan si například pohněval německé fotografy, když jim zakázal natáčet a fotit během svého vystoupení. Jak informovala agentura Reuters, ti zhruba před týdnem vyzvali své píšící kolegy k bojkotu všech písničkářových koncertů v Německu.
"My jsme zatím žádné podobné omezení nedostali," komentuje to Petr Novák. "Pokud se nic nezmění, mělo by platit to, že se bude fotit během první trojice skladeb."
Pořadí i jména skladeb Bob Dylan zatím vesele mění. Na koncertech v Helsinkách, Kodani nebo Hamburku ale pokaždé zahrál základní blok o čtrnácti písních a další tři skladby přidal jako bonus.
Zatím ani jednou nechyběly hity Like A Rolling Stone či Highway 61 Revisited ze stejnojmenného alba z roku 1965. Za základní kámen Dylanova "podzimního" repertoáru je rovněž možné označit hity It's All Over Now, Baby Blue, It's All Right, Ma nebo Cats In The Well. Zatím pokaždé završil Dylan své vystoupení skladbou All Along The Watchtower.
Jak na oficiálních internetových stránkách Boba Dylana referovali návštěvníci koncertu v Helsinkách, stále charismatický hudebník vzal během sedmnácti písní jedinkrát do ruky kytaru. To když hrál Boots Of Spanish Leather. Zbytek strávil u klavíru.
Pokud se informace potvrdí, fanoušci by v Praze mohli zažít podobné komorní vystoupení jako před třemi lety. Oproti energické rockové smršti, již - jak včera připomněla agentura ČTK - Praha zažila při první návštěvě Dylana v roce 1994.
Od vydání prvního, eponymního alba Boba Dylana uběhlo loni čtyřicet let a čtyřicet je rovněž počet písničkářových nahrávek. Časté změny jeho projevu - od revolucionáře po lyrika - jen ilustrují svobodu, kterou si uchovává i v relativně vysokém věku.