"Cestou do této východosibiřské oblasti jsem přemítal nad tím, zda Bajkal skutečně splní mé očekávání," píše korespondent BBC Steven Eke. "Zhlédl jsem spoustu překrásných fotografií, přečetl nesčetné články o jeho nádheře. V Rusku je ale mnoho lokalit, které neodpovídají líčení cestopisných příruček. Ale Bajkal je vskutku skvostný".
Místní úřady touží po přílivu turistů. Ale vzhledem k odlehlosti a mimořádné zaostalosti většiny regionu jich sem přijíždí jen hrstka. Perla Sibiře, jak se jezeru přezdívá, má až mystickou přitažlivost. Právě tady vzniklo ruské hnutí ochránců přírody. Jeho průkopníci od sovětské vlády požadovali, aby v 60. letech uzavřela bajkalský papírenský závod a celulózku.
Ten tehdy, stejně jako nyní, vypouští průmyslový odpad do cenných vod jezera. Továrna je stejně nepříjemná uvnitř, jako je neuvěřitelně ohavná zvenčí.
"V tmavých a hlučných slujích zpracovávají zastaralé stroje dřevo a drť na papír. Ze stropu kape srážející se pára, z děravého potrubí prosakuje voda. Můj průvodce mi vysvětuje, jak funguje čistící zařízení: První fáze zahrnuje mechanické filtrování. Panuje tam zápach, z něhož se zvedá žaludek. Druhá fáze je založena na biologickém filtrování - voda je už, alespoň teoreticky, očištěna od fyzikálních kontaminujících látek. Ve třetí fázi se voda před vypuštěním do Bajkalského jezera provzdušňuje. Tvrdí, že cizinci na to, co vidí, reagují s potěšením. Ale fáze tři smrděla stejně příšerně, jako fáze jedna".
Továrna byla postavena proto, že sovětský kosmický program potřeboval vysoce kvalitní celulózu. Město Bajkalsk se 17 tisíci obyvateli bylo vybudováno jako zázemí závodu. "Potkávám jen pár lidí, kteří si přejí, aby byla továrna uzavřena. Pro většinu je totiž jediným velkým zdrojem zaměstnanosti".
Ekologové se však nadále dožadují uzavření závodu. Jsou pobouřeni, že se Světová banka rozhodla poskytnout více než 20 miliónů dolarů na jeho modernizaci. Průmyslníci říkají, že "zelení" z finančních důvodů záměrně přehánějí škody páchané na Bajkalu. Tamní organizace ochránců životního prostředí ale tvrdí, že oficiální místa na ně vyvíjejí stále větší tlak. " Do úřadovny jedné z nich vtrhli příslušníci Federální bezpečnostní služby a zabavili ekologům počítač," píše Steven Eke. (Čtk, BBC)