Příští členové unie mají nouzi o práci

Země střední a východní Evropy, které již za pár měsíců rozšíří řady společenství, do něj přinesou relativně vysoké hospodářské tempo a pružnost, jimž se naučily v letech transformace. Na druhé straně vnesou do EU také vyšší míru nezaměstnanosti a závislost na agrární produkci. K tomuto závěru dospěli autoři zprávy Rozšíření EU a pracovní trhy, kterou vydal Daiwa Research Institute.
"Nová, větší Evropa bude nezaměstnanější a agrárnější," připouští analytik ústavu José Palacin. Od roku 1994 HDP v reformním regionu vzrostl o 40 procent, ale zaměstnanost klesla o 3,7 procenta. V některých zemích se blíží pětině práceschopné populace. V západní Evropě za tu dobu při 23procentním růstu přibylo 9,4 procenta míst. "Nezaměstnanost v reformních zemích by byla menší, kdyby se jim dařilo rychleji rozvíjet nové sektory ekonomiky," vysvětluje Palacin.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru