Cesty amerických manažerů do pohodlného vězení

Ať už někdejší vrcholový manažer WorldCom Scott Sullivan, Sam Waksal z ImClone či Dennis Kozlowski z Tyco - všichni mají jedno společné. Nejen, že podvedli své investory o milióny dolarů, nyní se musí pánové, kteří běžně do práce chodili jen v perfektních oblecích, rozhodnout, ve kterém vězení se usídlí.
A to není tak těžké, protože Spojené státy jsou zemí neomezených možností. Přinejmenším tyto možnosti mají ti "vznešenější" trestanci. Odsouzené dámy a pánové z vyšších pater společnosti se totiž nohou svěřit do péče takzvaných vězeňských poradců.
Většinou se jedná o dobře placené právníky, kteří si dali za cíl vrcholovým manažerům, kteří se dostali do křížku se zákonem, zpříjemnit život za mřížemi co nejvíce to jde.
Jedním z těchto poradců je Herb Hölters. Bývalý sociální pracovník se již 25 let angažuje ve společnosti Organisation National Center in Institutions and Alternatives (NCIA). Jeho specialitou jsou kriminální top manažeři. A co svým klientům radí?

Deset let je hranice

"Nejdříve jde o to, zda musí odsouzený manažer ve vězení strávit méně nebo více než deset let," vypráví.
To je sice "malý", ale velmi důležitý rozdíl. Klienti s nižším trestem totiž mají právo na tzv. vězeňský kemp. Zde nejsou ani cely, ani ostnatý drát a vězni zde mají možnost pohybovat se, jak chtějí.
V závislosti na délce trestu se pak poradci snaží splnit další přání manažerů. Mnoha z nich jde o to, aby byli blízko svého domova.
"Když je někdo z rodiny ochoten odsouzeného dovézt do vězení, je to výhoda," říká Hölters. Vězni pak nemusí při vycházkách domů jezdit vězeňským autobusem.

Nemocná matka je výhra

"Náš klient musí být v blízkosti své nemocné matky. Navíc potřebuje speciální dietu," tvrdí naopak někteří z obhájců. Dobře totiž vědí, že takový servis poskytuje jen pár vybraných vězení v USA.
Takového poradce měl i Alfred Taubman, bývalý předseda Sotheby's, který byl odsouzen k jednomu roku vězení za manipulace. A poradce byl úspěšný. Svůj trest si díky tomu mohl odsedět v lékařské fakultě v Rochesteru, ve státě Minnesota.

Příručka pro manažery

Když už se dostanou do vězení, musí se kdysi mocní muži přizpůsobit jiným pravidlům chování, která jim jejich pobyt za mřížemi ulehčí. Regule, které mohli jako manažeři porušovat, jsou najednou pro jejich přežití nepostradatelné.
David Novak, který si kvůli pojišťovacímu podvodu pobyl ve vězení devět měsíců, proto na toto téma napsal knihu. Jeho rady manažerům zní: nikdy nikoho nezradit, vždy se stavět na konec, neklást žádné otázky, na nic nesahat, vždy přesně splácet dluhy a nestěžovat si.
"Když se budou řídit těmito pravidly, pak se jim vlastně nemůže nic stát," tvrdí.
Barry Minkow, který podvedl investory ve své firmě, byl v newyorském vězení osm let. Po ukončení své vězeňské kariéry, jak tomu ironicky říká, měl i pozitivní zkušenosti.
"Za mřížemi jsem zhubl deset kilogramů, protože jsem opět byl aktivní. Hodně jsem sportoval, dostával zdravou stravu. To jsem v zaměstnání nemohl," říká.
Nejlepším receptem na zvládnutí vězení však i v USA zůstává, vůbec se tam nedostat.