Bollywood překonal krizi. Nyní míří na západní trh

Indická filmová studia v Bombaji, ve světě známá pod přezdívkou Bollywood, plánují v letošním roce řadu razantních změn. Chtějí tak odvrátit krizi, kterou asijský filmový průmysl nyní prožívá.
Bollywood vyprodukuje okolo dvanácti set filmů ročně. Za poslední rok do nich producenti investovali více než deset miliard rupií, tedy přes 209 miliónů dolarů. Kvalita těchto filmů je však velmi nízká a investoři se tak potýkají se značnými ztrátami. Jen za loňský rok přišli o 3,5 miliardy rupií.
Podle britského experta na indický filmový průmysl Irfana Ajeeba tkví problémy, v nichž se Bollywood nyní nachází, v přílišné monotematičnosti snímků. " Bollywood má potenciál oslovit západní svět. Pestrobarevné kýčovité ságy o chudých hrdinech a jejich vyvolených princeznách, kde se v davových scénách neustále jen tančí a zpívá, však západní diváky nepřitáhnou. Atraktivním žánrem je nyní akční film a sci-fi, na něž se nyní Bollywood orientuje," řekl Ajeeb pro server BBC News.
Podle studie poradenské společnosti KPMG International by zvýšení sledovanosti indických filmů na západním trhu přinesl Bollywoodu až dvacetiprocentní roční růst odvětví. Zároveň by se do roku 2007 zvýšily příjmy bombajských filmových studií až na 93 miliard rupií (z 39 miliard v loňském roce).
Již nyní zaznamenávají indičtí tvůrci zvýšení sledovanosti nových snímků. Podle žebříčku návštěvnosti indického filmového časopisu Film Information se již několik týdnů drží na čelných příčkách hororový snímek Raaz a film s nadpřirozenými prvky Makdee at Raat. Podle redaktora tohoto časopisu Komala Nahty se tvůrcům vyplatilo investovat do kvality.
Napínavé filmy indické provenience, jako horor Bhoot, letos také bodovaly u evropských diváků na filmovém festivalu v Cannes.