Úřad veřejného ochránce práv by se mohl zabývat případy diskriminace

Pokuty a tresty ombudsman Otakar Motejl udělovat nemůže. Na bezpráví smí jen upozornit veřejnost nebo média. Přesto za první půlrok letošního roku pomohl již 2723 lidem, kteří si stěžovali na přístup úředníků.
Nyní má šanci, že dostane na starosti všechny případy diskriminace - i ty, kterých se dopouštějí soukromé firmy. Dnes o tom má rozhodnout vláda.
Za dobu své tříleté existence si získal úřad ochránce postavení dobrého vyjednávače. I když jsou jeho prostředky omezené, patří k úřadu, který je založen na autoritě a ne na moci.
"Když nemůžeme prosadit věc, o které jsme přesvědčeni, že je správná, musíme přesvědčit státní orgány jiným způsobem," říká zástupkyně ochránce veřejných práv Anna Šabatová.
Naposledy se projevila dlouhá cesta nápravy v případu dětského domova v Troskovicích, kde došlo k porušování práv dětí, protože ústav používal ke sledování chovanců kamery.
"Museli jsme sdělit situaci veřejnosti, protože ministerstvo školství nechtělo přistoupit na potřebné kroky," sdělila Anna Šabatová.
Podněty pro šetření, které přichází do kanceláře, jsou nejčastěji ze sociální oblasti. V poslední době se objevují i případy diskriminace.
Proto vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab připravil zákon, který by mohl podobu úřadu ombudsmana změnit a rozšířit.
"Vzniklo by centrum pro lidské zacházení, které by působilo hlavně preventivním způsobem proti diskriminaci," řekl Jařab.