Lockheed koupí technologickou firmu Titan

Vedení předního amerického zbrojního a leteckého koncernu Lockheed Martin (LM) se rozhodlo koupit společnost Titan, která dodává počítačové a komunikační systémy a zpravodajskou techniku pro potřeby Pentagonu a dalších vládních institucí USA. Lockheed zaplatí za aktiva Titanu 1,8 miliardy dolarů a převezme jeho finanční závazky v hodnotě 580 miliónů USD.
Na nějaký čas by to pro LM měla být poslední velká akvizice. "V akviziční činnosti budeme samozřejmě pokračovat, ale Titan je opravdu velká kauza," řekl agentuře Bloomberg viceprezident LM Jeffrey MacLauchlan. "Předpokládáme, že naše další aktivity v tomto směru budou poněkud menšího rozsahu," dodal.
Lockheed učinil manažerům Titanu nabídku asi před dvěma týdny, jednání nebylo podle mluvčího Titanu Wila Williamse nijak složité a nevyžádalo si tedy delší čas. Transakci již schválila představenstva obou společností a v prvním čtvrtletí příštího roku má být dokončena a předána protimonopolnímu úřadu.
Pro Titan, firmu se sídlem v San Diegu, bude tato změna znamenat další posílení portfolia zakázek od amerických federálních úřadů, napsala agentura AP. V loňském roce připadlo na vládní zakázky 95 procent všech tržeb Titanu. Jeho příjmy po teroristických útocích 11. září 2001 prudce rostou s tím, jak federální složky stále více vydávají na modernizaci a posilování bezpečnostních systémů.
Minulý týden získal Titan od amerického vojenského letectva kontrakt v hodnotě 252 miliónů dolarů na informační systém pro bitevní letadla. Je to zatím poslední v řadě nových projektů, díky nimž výrazně roste tržní kapitalizace firmy. Cena jejích akcií stoupla od května na více než dvojnásobek.
Lockheed Martin patří k vůbec největším americkým firmám, zaměstnává na 125 000 lidí a jeho tržby činily loni 27 miliard dolarů.
Titan byl založen v roce 1981, aby pomohl tehdejšímu prezidentu Reaganovi naplnit jeho Strategickou obrannou iniciativu. Nyní zaměstnává 11 000 lidí a v loňském roce utržil 1,4 miliardy USD. Zaznamenal přitom sice ztrátu ve výši 271,5 miliónu dolarů, ale množství zakázek z poslední doby naplňuje investory optimismem. Od konce roku 2001 se Titan zbavil mnoha svých komerčních aktivit, k nimž se uchýlil na konci osmdesátých let, kdy státní pokladna na zbrojních zakázkách šetřila.
"Lockheed očekává v příštích letech příjem několika miliard dolarů, takže je v pozici, že může takovou akvizici provést, a Wall Street ji uvítá," komentoval nadcházející převzetí Wayne Wilbanks, hlavní investiční analytik společnosti Wilbanks, Smith & Thomas Asset Management, která drží 158 000 akcií LM.
"Titan je pro nás ohromná partie, je to přesně taková firma, jakou jsme hledali," potvrdil agentuře Reuters mluvčí Lockheedu Tom Jurkowski, podle kterého aktivity příštího partnera plně korespondují se strategií LM. Může navíc přinést nové kontakty a zákazníky.

Titan
Burzovní data (v USD/akcii)
Kurs 16.9.2003 16,96
Max/min za 12 měsíců 19,20/6,80
Změna od počátku roku 63,08 %
Data k 31.12.2002 (v mil. USD)
Tržby 1392,16
Provozní zisk 73,99
Čistý zisk -271,46
Další údaje
Počet zaměstnanců 9900
Zisk na akcii 0,59 EUR/akcii
Výnos aktiv -19,80 %
Hlavní akcionáři (v %)
Capital Research and Man. 4,735
Deutsche Bank Aktienges. 4,184
Zdroj: Bloomberg

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru