Chceme jednat o mnoha otázkách, ne jen o zemědělství

Přestože česká vláda postoupí již za několik měsíců kompetence v otázkách obchodní politiky Evropské komisi, domácí delegace odjíždí na ministerskou konferenci do Cancúnu ještě s vlastním stanoviskem. Na zasedání by měl také samostatně vystoupit vedoucí české delegace, uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Miroslav Somol. Připomněl ale, že česká strana konzultovala své kroky s Evropskou komisí.

hn: Které kapitoly jednání - pomineme-li zemědělství - jsou pro nás nejožehavější?

Pokračování reformního procesu v zemědělství je ožehavé nejen pro českou stranu a Evropskou unii, ale pro všechny členské státy WTO. Dosažení pokroku v této oblasti by totiž umožnilo odblokovat i řady dalších témat. Pro nás je dále velmi významné dosažení pokroku v oblasti mnohostranné liberalizace obchodu s nezemědělskými, tedy hlavně průmyslovými výrobky. Dále usilujeme mimo jiné o rozšíření dodatečné ochrany zeměpisných označení na další výrobky než víno a lihoviny. Chceme také zahájit jednání o tzv. singapurských otázkách, což je mimo jiné vztah obchodu a investic, obchodu a hospodářské soutěže či transparentnost vládních zakázek.

hn: Co může pro české firmy vyplynout ze sektorového přístupu k liberalizaci, jak jej formuluje Brusel? Nehrozí snad, že unie v Cancúnu "obětuje" některá odvětví, pro nás zatím důležitá, aby prosadila vlastní priority?

Máte zřejmě na mysli sektorovou liberalizaci v obchodu s nezemědělskými výrobky. Česká republika má už zkušenosti v oblasti farmaceutik a chemických výrobků. V Cancúnu se rozhodně nebude jednat o výběru dalších odvětví. Pokud některé státy jednotlivé sektory specifikovaly, pak prozatím pouze jako příklad. Půjde spíš o to, aby se tzv. sektorová liberalizace uznala jako doplňující způsob pro další liberalizaci obchodu s nezemědělskými výrobky. Zároveň bude ČR společně s EU a dalšími partnery prosazovat, aby se tato liberalizace vztahovala na všechny členy WTO, tedy ne jen na vyspělé země.

hn: Předpokládáte, že EU obhájí svůj návrh reformy jednotné zemědělské politiky ve WTO jako dostatečný, nebo naopak očekáváte silnější tlaky na liberalizaci?

Obecně lze konstatovat, že na liberalizaci agrárního obchodu budou velmi silně tlačit státy ze skupiny CAIRNS (Austrálie, Nový Zéland, Kanada a další). V Cancúnu pravděpodobně nebudou přijaty konkrétní postupy liberalizace pro další jednání, ale pouze rámcové kroky. Konkrétní liberalizace obchodu se dojedná později v Ženevě. Vzhledem k tomu, že nové státy vstoupí do EU dostatečně dlouho před ukončením mnohostranných jednání, měly by se jejich přístupové podmínky v jednáních zohlednit.