Patnáct miliónů dolarů, které podle svého včerejšího prohlášení investuje americká firma Eaton Corporation do stavby továrny na výrobu automobilových kapalin v Chomutově, je nejnovější, nikoli však poslední investicí do tuzemského automobilového průmyslu.
Především díky automobilové branži vzrostly loni zahraniční investice v Česku meziročně o 65 procent na rekordních 9,3 miliardy dolarů. Zájem desítek firem přitahuje jak projekt konsorcia Toyota/PSA Peugeot Citroen v Kolíně za 850 miliónů dolarů, tak možná investice jihokorejské společnosti Hyundai v Žatci.
"Nové investice se koncentrují do automobilového průmyslu a spotřební elektroniky, zaznamenáváme také zájem v oblasti biotechnologií, farmaceutik a leteckého průmyslu," uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Martin Jahn.
Celkovým objemem investic Česká republika loni předstihla i Maďarsko a Polsko. Zásadní meziroční pokles zahraničních investic Budapešť sice netěší, ale nepokládá jej za nijak dramatický.
"Ukazatel zapojení zahraničního kapitálu ovlivňuje mnoho faktorů a je tedy velmi proměnlivý. Stačí jedna velká investice - a celý žebříček se rázem mění," řekl maďarský odborník působící v Praze, který si nepřál být jmenován, a jako příklad uvedl Transgas a České radiokomunikace. Uvedl, že do investic se často započítávají také reinvestice, případně úvěry.
Až deset z 19 zemí regionu - mezi nimi Maďarsko a Polsko - loni zaznamenalo pokles investic. Právě Maďarsko a Polsko, ale také Slovensko nyní očekává, pro koho se rozhodne společnost Hyundai.
"Země našeho regionu by již neměly spoléhat na to, že se tady budou stavět fabriky pro jednoduché průmyslové úkony. Naopak - můžeme teď počítat spíše s investicemi zaměřenými na vyšší podíl přidané hodnoty," domnívá se Sebastian Mikosz, místopředseda PAIZZ, polské obdoby CzechInvestu.
Dokladem toho je například ohlášená investice Philipse v Lodži, kde vznikne evropské účetní centrum. "Centrum zájmu investorů se posouvá, fyzicky náročné práce jdou na východ," připomněl Jahn růst investic na Slovensku a ve Slovinsku.
Šéf CzechInvestu je přesvědčen, že v Česku i nadále porostou sofistikované investice do technologických center a do středisek strategických služeb. Například včera oznámila společnost Olympus záměr postavit v Přerově za 100 miliónů korun opravárenské centrum pro své fotoaparáty, kde zaměstná 120 kvalifikovaných odborníků.
Ne každá zahraniční investice se vyvede. Firma LG. Philips Displays v Hranicích zatím investovala jen třetinu původně přislíbených 624 miliónů dolarů, zbývající investici podmiňuje oživením evropského prodeje televizorů. Další investor, firma Flextronic z Brna odešla.
Firmy se zahraniční majetkovou účastí se v Česku na zaměstnanosti podílejí 30 procenty, na hrubém domácím produktu ale polovinou a export ovládají ze 70 procent.
K největším zahraničním investorům patří podle CzechInvestu vedle konsorcia Toyota/PSA také Volkswagen s investicí 562 miliónů dolarů do Škody Auto.

Příjemci nejvyšších zahraničních investic ve střední a východní Evropě