Díky programu Školní mléko zaplatí děti za čtvrtlitrovou krabičku mléka tři koruny - bez státních dotací by stála sedm. Úspěšný projekt nyní zahajuje pátý rok své existence, čekají jej však změny.
Mlékárny se nyní přou o to, zda dotací někteří podnikatelé nevyužívají více na úkor druhých. Ministerstvo zemědělství zase hledá cestu, jak dotování mléka udržet na současné úrovni i po vstupu Česka do Evropské unie. "Brusel totiž s tak štědrými podporami producentům mléčných výrobků v tomto programu nepočítá," říká Dana Večeřová z odboru komunikace ministerstva.
Laktea má většinu trhu
V projektu Školní mléko, který letos stát hodlá dotovat částkou 70 miliónů korun, je zapojeno 11 mlékáren. Některé z nich nyní kritizují skutečnost, že 80 procent trhu se školním mlékem ovládají tři mlékárny - Madeta, Olma a Bohušovická mlékárna. Těm projekt zajišťuje obecně prospěšná společnost Laktea, spolupracující s výrobcem obalů Tetra Pak.
Například mlékárna Milpo z Police nad Metují si účast v programu zajistila sama. "Dodáváme výhradně čerstvé mléko. Ovšem podstatná část programu je založena na trvanlivém mléku v krabičkách, které vyrábí Tetra Pak. Pro jeho distribuci byla účelově založena Laktea," říká ředitel Milpa Jan Koleta.
Milpě se ovšem nelíbí ani postup Mlékárny Hlinsko. Ta není spojena s Lakteou, ale letos v projektu dodala v prvním čtvrtletí třeba i přes 23 tisíc jogurtů - ačkoliv je sama vůbec nevyrábí.
"Chceme nabízet plný sortiment, a tak jogurty překupujeme," připouští ředitel hlinecké mlékárny Miroslav Pekař. "Měli jsme také zájem dodávat mléko přes Lakteu, ale nutili nám linky Tetra Paku, tak ze spolupráce sešlo," dodává Pekař.
Ředitel společnosti Laktea Milan Srb nepopírá spolupráci s Tetra Pakem ani fakt, že Lakteu tato firma finančně podporuje.
"Projekt samozřejmě není nikomu uzavřen. My jsme ovšem tento dotační systém v Česku spolu se společností Tetra Pak prosadili a bylo by škoda pro všechny zúčastněné, kdyby jej nějaké rozbroje měly narušit," míní.
Unie dává nižší dotace
Ministerstvo zemědělství také zdůrazňuje, že program je otevřen všem mlékárnám, jež si ovšem musí zajistit své odběratele. Úřad však řeší jinou potíž. Ačkoliv je podpora školního mléka také v zemích unie velmi oblíbená (a loni činila dotace v EU 75 miliónů eur), nedává Brusel přece jen dotace tak vysoké, jako dnes Česko.
Pokud v tuzemsku na čtvrtlitr mléka připadnou čtyři koruny dotace, pak v unii je to u plnotučného mléka zhruba polovina této částky, u polotučného dokonce jen čtvrtina.
"O budoucím financování zatím teprve jednáme, ale snažíme se najít způsob, jak výši podpor udržet," uvedla Večeřová.
Česko se podle ní přizpůsobí příslušným směrnicím EU v tom, že kromě základních škol se program rozšíří i na školy mateřské a střední. Další chystaná změna spočívá ve větším výběru dotovaných mléčných pochutin.
"Kromě dosavadního mléka, jogurtů či smetanových krémů to budou také sýry nebo další výrobky," říká Večeřová.

Program Školní mléko v České republice
Rok 1999 2000 2001 2002 2003*
Výše dotací (milióny Kč) 9 29 29,6 62,5 28,5
Počet škol 3016 2882 3035 3019 3165
Poznámka: *-údaje za první čtvrtletí Zdroj: Ministerstvo zemědělství