V globálním obchodu sílí význam volných zón


Rostoucí význam regionálních uskupení a zón volného obchodu je jedním z markantních trendů dnešní doby, které ve své poslední zprávě mapuje Světová obchodní organizace (WTO). V současné době je na světě celkem 113 takových celků a neustále jich přibývá.
K letošnímu březnu jen čtyři ze všech 146 členských zemí WTO, na něž připadá devět desetin globální výměny, nebyly vázány mnohostrannými dohodami o volném obchodu. Byly to Hongkong, Macao, Mongolsko a Tchaj-wan, ale také ony již podnikají kroky k přijetí do regionálních uskupení. V roce 2005 se má v preferečním režimu uskutečňovat již přes 51 procent výměny mezi členy WTO.
"Popularita regionálních dohod o volném obchodu pramení z toho, že země geograficky blízké čerpají mnohem větší hospodářský prospěch z bezcelní výměny než z obchodu, který je obstaven různými bariérami," řekl agentuře Reuters Yao Graham z Third World Network-Africa. Právě nejchudší regiony, k nimž patří většina afrického kontinentu, z rostoucí globální výměny zatím dostatečně neprofitují a v podstatě zůstávají na jejím okraji. Nově koncipovaný, analytičtěji zaměřený dokument WTO, nazvaný World Trade Report se zaměřuje také na příčiny tohoto jevu.
Jednou z nich jsou nízké ceny surovin kromě ropy. "Ceny surovin, například kávy a bavlny, ale také některých kovů, klesly od roku 1995 o desítky procent a taková situace je vražedná pro země závislé na jejich vývozu," uvádějí autoři zprávy. Zároveň připouštějí, že je to i důsledek nízké kupní síly tamní populace a spekulací na surovinových trzích. V agrární výměně diskvalifikují slabší konkurenty v rozvojových zemích vyspělé ekonomiky s jejich důmyslnými systémy subvencí a podpor.
Dobrá zpráva pro země, jež jsou do mezinárodní výměny zapojeny nejméně, je ta, že se podle WTO rozšiřuje jejich vzájemný obchod, a to rovněž v rámci různých zón a skupin. Jejich prostřednictvím se mohou chudé regiony důrazněji domáhat naplnění svých požadavků a představ, o nichž bude v září jednat i ministerská konference v mexickém Cancúnu.

Země, regiony a dynamika obchodu
nejdynamičtější vývozci v miliardách USD změna 2002/2001 v %
Čína 326 15
Mexiko 161 15
Asie 1600 8
Střední a východní Evropa 145 10
Západní Evropa 2600 5
Afrika 139 1
USA 694 -4
Zdroj: WTO