Slováci chtějí do eurozóny do roku 2009

Povzbuzení ekonomiky a snížení firemních nákladů si od začlenění do eurozóny slibují na Slovensku. Společnou měnu by chtěli přijmout do roku 2009. S odvoláním na ministra financí Ivana Mikloše a viceguvernérku Národní banky Elenu Kohútikovou to včera napsala agentura Bloomberg.
"Přijetí eura zjednoduší rozhodovací procesy v podnicích, odpadnou jim náklady na měnové operace a tím ušetří," řekl v rozhovoru Mikloš. Přechod na společnou měnu povzbudí hospodářský růst o procentní bod, domnívá se viceguvernérka Kohútiková
"Některé státy jako Litva plánují přijmout euro již od 1. ledna 2007, což je nejbližší možné datum. Česká republika a další mohou počkat do roku 2010," napsala agentura Bloomberg s tím, že podmínkou je omezení veřejných výdajů. Na Slovensku se banka i ministerstvo zasazují o co nejrychlejší vstup do eurozóny, část analytiků však před přílišným spěchem varuje.
"Pokud tam vstoupíme moc brzy, očekávám, že se roztočí inflace," řekl agentuře Bloomberg Vladimír Zlacký, analytik Všeobecné úverové banky. Inflace v červnu byla 8,4 procenta, pro rok 2006 se počítá s poklesem na 2,9 procenta. "Může se zvýšit o tři až čtyři body nad evropský průměr, pokud Slovensko vstoupí do měnové unie mezi prvními," varuje Zlacký.
Manažeři, kterých se na očekávané efekty eura ptaly slovenské Hospodárske noviny, nebyli jednotní. "Od zavedení eura očekávám zdražení domácích vstupů a pevné vazby na dění v eurozóně. To však nemusí být vždy z hlediska Slovenska optimální," míní Lubomír Kollárik ze společnosti Alliant.
Pro Transpetrol jako společnost exportně zaměřenou na eurozónu bude podle jejího ředitele Štefana Czucze euro přínosem vzhledem k eliminaci kursových vlivů.