Britsko-ruská ropná firma sídlí v daňovém ráji

Nová britsko-ruská ropná firma TNK-BP, která vzniká díky fúzi British Petroleum (BP) a Ťjumenské ropné společnosti (TNK), se zeregistrovala na Britských Panenských ostrovech, které jsou všeobecně známy jako "daňový ráj". Ruské úřady se v této souvislosti obávají, že podnik s aktivy 18 miliard dolarů sníží daňové odvody státu. Napsal to včera prestižní ekonomický list Vedomosti.
Kromě zmíněných dvou hlavních firem nový subjekt spojí i další ruské a ukrajinské podniky z odvětví - Onako, Sidanko a Rusia-Petroleum. Doložené zásoby celé firmy po sloučení budou představovat 5,2 miliardy barelů, denní těžba má dosahovat 1,15 miliónu barelů. V budoucnu by se součástí holdingu mohl stát také padesátiprocentní podíl Slavněfti.
Dohodu o fúzi podepsali šéfové obou firem v přítomnosti premiéra Tonyho Blaira a ruského prezidenta Vladimira Putina při jeho nedávné návštěvě Velké Británie. "Je to dosud největší zahraniční investice v Rusku. BP za poloviční podíl na nové firmě zaplatí 2,4 miliardy dolarů, ale tyto peníze se dostanou do rukou poměrně úzkého okruhu ruských byznysmenů," napsaly Finansovyje izvestija.
Fakticky má být proces slučování ukončen v srpnu, pokud zakladatelé holdingu získají souhlas antimonopolních úřadů Ruska a Ukrajiny. Koncem minulého týdne sloučení schválila Evropská komise.
Tiskový tajemník BP Toby O'Doney uvedl jako jednu z hlavních příčin registrace nového holdingu na Panenských ostrovech fakt, že tamtéž je už v registru vedena TNK International, což je formální vlastník ropných aktiv firem Alfa-grupp a Access/Renova. "Na ostrovech navíc platí britské zákony, což nám umožňuje snížit rizika," řekl O'Doney. Viceprezident TNK Dmitrij Ivanov potvrdil, že nová firma je již zaregistrována, ale aktiva jí ještě předána nebyla.
"Jedním z hlavních momentů v celé této operaci je pro nás to, kde se budou platit daně," potvrdil listu Finansovyje izvestija nejmenovaný zdroj z Kremlu. "Bude-li jako zdroj zisku uvedena společnost registrovaná na ostrovech, pak je to špatná zpráva," dodal. Jiní odborníci uvádějí, že z formálně právního hlediska je to věc legitimní, v pořádku není "pouze" z hlediska etiky.
Viceprezident TNK Ivanov je přesvědčen, že v příspěvcích do státního rozpočtu se nic nezmění, ať je firma registrována kdekoli. "TNK International má sídlo také na Panenských ostrovech a přesto jsme loni zaplatili za každou vytěženou tunu ropy daň ve výši 48,8 dolaru. Je to jeden z nejvyšších ukazatelů v Rusku," připomněl Ivanov.
"Registrací v zahraničí se firma daňové povinnosti nezbaví, může jít jen o určité snížení daně z příjmu, která není rozhodující," vysvětluje Steven Daševskij, analytik firmy Aton.

British Petroleum (BP)

[*] Třetí největší ropná firma na trhu zvýšila ve druhém čtvrtletí zisk o 42 procent na 3,115 miliardy dolarů. Profitovala i díky růstu cen ropy a zemního plynu.
[*] Také konkurenční Royal Dutch/Shell již oznámil více než 50procentní růst zisku. Dobré výsledky se čekají i od světové jedničky Exxon Mobil.
Zdroj: Reuters