Vstup Ruska do WTO je reálný za dva roky


V dalším kole pracovního jednání o vstupu Ruska do Světové obchodní organizace (WTO), které se uskuteční v říjnu, začne Moskva podle všeho ustupovat z některých neobhajitelných pozic. Předpokládá se, že změkčí pravidla pro vstup cizinců do bankovních a pojišťovacích služeb a sníží dotace v zemědělství.
Vzhledem k nejasnostem kolem zpřísnění pravidel pro přijímání nových zemí se však začlenění Ruska jeví jako reálné až v roce 2006. Vyplývá to z informací ruského tisku, který se odvolává na kusé výroky hlavního vyjednávače a náměstka ministra pro ekonomický rozvoj a obchod Maxima Medvedkova. "Na startovní čáře jsme stanuli už dávno, ale cílovou rovinku ještě nevidíme," shrnul náměstek stav jednání pro list Finansovyje izvestija.

Nechtějí dvojí ceny

Z pohledu zahraničních partnerů je hlavní problém v takzvaných přírodních monopolech, především v Gazpromu a jeho dvojích cenách zemního plynu - nižších pro tuzemské, vyšších pro cizí odběratele. "Rusko se může k WTO připojit, aniž by vyhovělo požadavku na úplné vyrovnání vnitřních a vnějších cen na energetické zdroje," citovaly Medvedkova internetové noviny strana.ru. To by však podle něj bylo možné jen tehdy, pokud by Evropská unie a Spojené státy tento požadavek samy stáhly. V opačném případě se proces integrace Ruska do Světové obchodní organizace povleče, protože ruská vláda není ochotna upustit od nízkých cen zemního plynu, jež jsou konkurenčně výhodné.
Jednání o vstupu Ruska do WTO bylo s velkou slávou zahájeno již v roce 1995 a po určitou dobu byl Ministerstvu pro ekonomický rozvoj a obchod stanoven jako cílový rok 2003. Pak přišla drtivá finanční krize, když se z ní Rusko vzpamatovalo, bylo jasné, že se to ani z technických důvodů nedá stihnout a byl vytyčen nový termín - rok 2004. Původně měla již od 1. ledna 2005 pro začleňování nováčků platit nová, přísnější pravidla, mimo jiné v agrární i palivoenergetické oblasti. Členské státy WTO se však zatím na detailech plně nedohodly a není ani jasné, zda se jim to podaří na zářijové konferenci v mexickém Cancúnu.

Sáhnou do rezerv

Před několika dny v rozhovoru pro deník Vedomosti ministr pro ekonomický rozvoj German Gref prohlásil, že za "optimální" pokládá vstup v roce 2006, přičemž technicky může být jednání ukončeno už napřesrok. "Lhůty nejsou zásadní, ale máme rezervy, abychom tento proces urychlili," řekl ministr.
Také analytici se přiklánějí k názoru, že nastal čas "sáhnout do rezerv" a změkčit požadavky. Konkrétně v oblasti podpory agrárního sektoru už vláda přistoupila na snížení celkového objemu z původních 13,6 miliardy na 9,0 až 10,0 miliardy dolarů ročně.
Částečně kabinet vzdal pozice i v oblasti liberalizace peněžních a pojišťovacích služeb, kde budou přinejmenším zmírněny některé restrikce na zapojení zahraničních subjektů. Avšak takové "rezervy", jako je snížení celních sazeb na dovoz automobilů, letadel a nábytku vláda uvede do chodu jen v krajním případě a nebude s tím chlubit, míní Finansovyje izvestija.