Rozdělení Gazpromu se odkládá

Na nutnosti reformovat plynárenský monopol Gazprom se ruská politická i ekonomická sféra většinou shoduje, ale jak na to, zatím nikdo přesně neví.
K jednotnému názoru se stále nepropracovala ani vláda, připustil v rozhovoru pro deník Vědomosti ministr pro hospodářský rozvoj a obchod German Gref. K otázce rozdělení těžby a dopravy zemního plynu se podle něj vláda vrátí znovu na podzim, ale reformovat Gazprom bude, jak připustil ministr, vůbec nejsložitější úkol.
"Dokonce i tehdy, pokud provedeme restrukturalizaci, zůstane 92 procent těžby Gazpromu, takže o žádné liberalizaci cenové politiky nemůže být řeč," řekl deníku Vědomosti Gref. "Monopol na těžbu i dopravu dnes brání rozvoji konkurence, přestože ta by měla velký potenciál," dodal ministr. Konkurenty Gazpromu by se v dohledné době mohly stát přinejmenším další dvě velké surovinové firmy - ropná jednička a dvojka LukOil a Jukos, které kromě ropy disponují též plynem.
Ruská média si všímají, že s nadcházejícími volbami se některé reformy zpomalují nebo na čas zřejmě ustanou docela. Zároveň konstatují, že takzvané přírodní monopoly jsou jednou z hlavních překážek, bránících přijetí Ruska do Světové obchodní organizace (WTO).
Gazprom je největší plynárenský koncern na světě. Kontroluje 60 procent ruských a čtvrtinu světových zásob zemního plynu, v Rusku pak téměř celou distribuční síť. Čistý zisk koncernu se loni meziročně zvýšil na čtyřnásobek a dosáhl hodnoty 953 miliónů dolarů.
Je to firma v každém ohledu strategická. Nejenže patří k pilířům ruského vývozu, ale obrazně řečeno dodává každý čtvrtý rubl plynoucí do státní pokladny.
Ministr Gref, který patří k nejvýraznějším protagonistům tržních reforem v Rusku, už předložil návrh na oddělení plynovodů od těžby. Gazprom se mu však brání v obavě, že dojde k naprostému rozpadu firmy. Zatímco ekonomové nejsou v názoru na reformu surovinového gigantu jednotní, prezident Vladimir Putin u příležitosti desetiletí firmy prohlásil: "Jako strategická společnost Gazprom musí být zachován coby jednotný celek."
Premiér Michail Kasjavon uložil Grefovi a řediteli Gazpromu Alexeji Millerovi, aby se na plánu reformy dohodli do září.