WTO: Americká cla na ocel jsou neoprávněná

Doplňková cla na dovoz oceli do Spojených států, která zavedl Washington loni v březnu, odporují pravidlům světového obchodu. K tomuto závěru dospěl koncem minulého týdne rozhodčí sbor Světové obchodní organizace (WTO), čímž potvrdil předběžný březnový nález expertů. Americké úřady vzápětí ohlásily, že se proti verdiktu odvolají. Informovaly o tom všechny zahraniční agentury.
Americká vláda uvalila loni v březnu až třicetiprocentní cla na dovoz deseti typů ocelářských výrobků, a to s platností na dobu tří let. Proti tomuto ochranářskému opatření protestovali u WTO největší vývozci oceli, konkrétně členské státy Evropské unie a také Brazílie, Čína, Japonsko, Jižní Korea, Norsko, Nový Zéland a Švýcarsko. Českých firem se zvýšení amerických cel přímo nedotklo.
Bush se při zavádění cel opíral o tzv. ochranné klauzule WTO, pamatující na mimořádné situace. USA však nedokázaly, že cla jsou nezbytná kvůli "nepředvídanému vývoji na světových trzích", jak se Washington snažil argumentovat.
"Spojené státy neměly pádné důvody zavést tarifní opatření na obranu před údajnou záplavou dovozů. Jejich obavy z růstu importu mnoha druhů ocelářských výrobků rozhodně nejsou na místě," konstatoval tříčlenný rozhodčí sbor WTO. Mluvčí hlavního vyjednávače USA v obchodních sporech Richard Mills pak bez udání bližších podrobností a lhůty prohlásil, že Spojené státy rozhodnutí napadnou a zavedený celní režim zatím ponechají v platnosti.

Odveta je připravena

Evropská unie hned po uvalení cel před více než rokem varovala Spojené státy, že vůči nim uplatní odvetné sankce v hodnotě stamiliónů dolarů. Nyní je již na světě zvláštní listina zboží, na něž by Brusel zavedl při dovozu do Evropy cla, pokud by se WTO nepodařilo prosadit zrušení amerického "ocelářského" opatření. Podle listu Washington Post by přitom šlo o takové položky, jež jsou především doménou vývozců z regionů považovaných za hlavní politické opory prezidenta Bushe. Ten má obdržet v září vyhodnocení účinnosti sporných dovozních cel.

Lhůta do konce roku

Rozhodčí sbor nyní předá kauzu odvolacímu orgánu WTO, který by měl vynést "verdikt" do konce tohoto roku, informoval list Herald Tribune.
"Pro nás je to velké vítězství, a budeme tedy doufat, že se USA rozhodnutí WTO podřídí. Pokud ne, jsme na to připraveni," citovala BBC komisaře pro obchod Pascala Lamyho. Jeho mluvčí Aranca Gonzálezová upřesnila, že sankce v hodnotě až 2,2 miliardy dolarů by byly uvaleny s okamžitou platností, jakmile by definitivní závěr WTO vyzněl v neprospěch unie.
Spojené státy sice zavedly též řadu výjimek pro mnoho evropských oceláren, ale Evropská komise se tím podle Gonzálezové nenechá obměkčit. "Výjimky byly uplatněny proto, aby pomohly americkým odběratelům oceli, není to tedy žádný dárek pro evropské hutnictví," prohlásila mluvčí.
Odborníci na obchodní právo nicméně očekávají, že v případě definitivního potvrzení závěru o neoprávněnosti amerických cel bude WTO spíše usilovat o dosažení vzájemného smíru než o další vyhrocování konfliktu.

Největší výrobci oceli v roce 2002
(v miliónech tun)
1. Arcelor (Lucembursko/EU) 44 7. Thyssen/Krupp (SRN) 19
2. LNM (Nizoz./Indie) 32 8. Corus (Brit./Nizoz.) 16
3. Posco (J. Korea) 28 9. ISG/Bethleem (USA) 16
4. JFE (Japonsko) 26,5 10. Riva (Itálie) 15
5. Nippon Steel (Japonsko) 26 11. Nucor (USA) 14
6. Baosteel (Čína) 19 12. US Steel (USA) 14
Zdroj: IISI