Euroskeptici se obávají ztráty tradičních hodnot

/od našeho spolupracovníka/

"Pevně věřím, že se vstup prohlasovat nepodaří," říká Vilém Barák, jeden z nejnápadnějších odpůrců českého vstupu do EU. Spolu s ním členství v EU odmítá skupina ekonomů, sdružená kolem Liberálního institutu a Centra pro ekonomiku a politiku (CEP).
Článek "Víme o čem budeme hlasovat?" na titulu posledního bulletinu sdružení CEP tvrdí, že Česko přijde o svou suverenitu a na oplátku dostane jen 3,3 procenta hlasů v evropském parlamentu a 3,7 hlasu v evropské radě. Podle autorů v čele s předsedou CEP Petrem Machem EU není demokratická, protože některé právní normy schvaluje nikým nevolená Rada EU. Z ekonomických důvodů přitom členství v unii není nutné.
Místopředseda ODS Jan Zahradil se s osmi dalšími členy evropského konventu podílí na "konzervativním" návrhu Ústavy EU. Tým v čele s dánským zástupcem Jens-Peterem Bondem především navrhuje seškrtat evropské právo. Závazné budou jen zákony regulující společný trh.
Vstup do EU odmítají také konzervativní katolíci. Ředitel Občanského institutu Michal Semín nechce vstoupit, protože integrace probíhá na základě Charty základních práv EU odmítající Boha, jako "hlavního garanta lidských práv".
Konzervativce na internetu reprezentují časopisy Národní myšlenka a Rozmach, spolu s nimi Národní tisková agentura a Konzervativní informační agentura. Předním autorem je známý brněnský kněz Radomír Malý. Ten se obává, že EU chce prosadit v Česku registrované partnerství a eutanazii. Výzva Občané proti EU dokonce tvrdí, že charta základních práv toleruje pedofilii.
Radikální konzervativci si ale nedělají velké naděje, že jejich protesty něco změní. "Pátkem třináctého ale nic nekončí. Poslední slovo ze svobodné ČR je také prvním slovem boje za obnovení naší státnosti," zní útěcha z úvodníku Národní myšlenky.
Politickou aktivitou konzervativců je Výzva zákonodárcům ČR, ve které třicet křesťanských organizací včetně Občanského institutu a litoměřického biskupství žádalo ochranu nenarozeného života a rodinných hodnot. Reagoval na ni poslanec KDU-ČSL Jan Karas, který sepsal "Deklaraci o zachování kulturněetických základů evropské integrace". S podpisy několika dalších poslanců ji zaslal evropskému parlamentu.
Třetí proud euroskepse je komunistický. Ústřední výbor KSČM vyzval před týdnem občany, aby přišli hlasovat proti. Místopředseda KSČM Václav Exner nechce předpovídat, jak strana svým postojem ovlivní výsledek referenda. "Sdělili jsme svůj názor, a tím jsme udělali vše, co bylo potřebné podle našeho vědomí a svědomí nutné. Věřím, že se nad tím lidé zamyslí," říká Exner.