Experti žádají toleranci k měkkým drogám, policisté trvají na trestech

/Od našeho spolupracovníka/
Výroční zpráva Národního monitorovacího střediska o drogách je hotova už půl roku. Přesto bude zveřejněna až koncem dubna. Zdržely ji totiž stížnosti policie a ministerstva vnitra na to, co se v ní píše.
Zpráva přitom policii nekritizuje. Policisté však mají jeden názor na boj proti drogám, autoři zprávy druhý. A spor nebude jednoduché rychle rozetnout.
Zprávu střediska, které pracuje při Úřadu vlády, sepsali přední drogoví experti a terapeuti v čele s Tomášem Zábranským. Proti obsahu nejvíc protestoval ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous.
Spor vznikl už v roce 1999, když experti odmítli novelu trestního zákona, která umožňuje stíhat i běžné spotřebitele drog. Teď tyto rozpory znovu ožily.
Rostoucí poptávka po zakázaných omamných látkách není podle expertů katastrofou, protože nepřibylo závislých na heroinu ani na pervitinu. Zpráva však ukazuje, že vládní politika přecenila represe. Novela trestního zákona chtěla zasáhnout všechno od marihuany až k heroinu, přitom neuspěla u žádného z druhů drog. Zakázané ovoce naopak proniklo i do základních škol.
Snaha o plošnou represi dokonce mohla uškodit. Způsobila totiž, že se přiblížily trhy různých drog a, zjednodušeně řečeno, dealeři heroinu získali přístup ke kuřákům marihuany a konzumentům extáze.
Experti proto doporučují mírnější přístup k uživatelům rekreačních drog. Co nejširší osvěta pak zabrání, aby se vymkli kontrole a přecházeli na tvrdší drogy.
Změnit by to mohla "kategorizace" drog na dvě nebo tři skupiny podle toho, jak škodí společnosti a lidskému zdraví. Podle těchto kategorií by se měly upravit paragrafy trestního zákona tak, aby lehčí drogy de facto toleroval.
Tento postoj získává každým rokem větší podporu veřejnosti a dnes už jen třetina občanů souhlasí s kriminalizací příležitostných uživatelů lehkých drog.
Policisté a konzervativní politici výklad expertů ovšem odmítají. Podle nich jenom tvrdá represe zabránila ještě většímu rozšíření drog. A nelze ustupovat, když nebezpečí roste. Každé zmírnění protidrogových paragrafů trestního zákona by veřejnost pochopila jako kapitulaci před lehkými drogami. To by vedlo k dalšímu růstu spotřeby.
Policisté připouštějí, že lehké drogy nemají tak zničující zdravotní účinky jako třeba heroin, lidskému zdraví ale škodí v každém případě. Navíc mohou být pro společnost stejně nebezpečné jako tvrdé drogy, protože k nim upravují cestu.
Zástupci přísnější linie odmítají toleranci a snahu socializovat uživatele lehkých či tvrdých drog. Do jejich řad patří i ministryně zdravotnictví Marie Součková, která blokuje kategorizaci drog a tím změnu vládní politiky.
Nesmlouvavý přístup má rovněž dílčí podporu veřejnosti. Kriminalizaci uživatelů tvrdých drog schvalují tři čtvrtiny populace.
Podle Ladislava Csémyho z Pražského psychiatrického centra neovlivnila novela trestního zákona drogovou scénu ani kladně, ani negativně.