Manažerem roku se stal Bořivoj Kačena

Vítězem letošního 10. ročníku soutěže Manažer roku se stal generální ředitel a předseda představenstva společnosti Stavby silnic a železnic, Bořivoj Kačena. Mezi ženami zvítězila Ludmila Koutská, ředitelka Top Hotelu Praha. Z 56 finalistů je včera vybrala komise odborníků, která udělila tituly i v kategoriích Manažer odvětví, Vynikající manažer malé firmy a Vynikající manažer střední firmy.
Kačena, jenž se stal také nejúspěšnějším manažerem ve stavebnictví, se výrazně zasloužil o úspěšnou privatizaci státního podniku Stavby silnic a železnic. Komise ocenila jeho osobní přínos na získání prestiže pro český stavební podnik v silné zahraniční konkurenci a také za etický přístup.
"Myslím, že v soutěži se nehodnotí jen daný rok, ale celá etapa práce na manažerském poli," míní vítěz. Komise podle něj přihlédla k tomu, jak se mu podařilo privatizaci manažersky zvládnout, a to jak z hlediska přínosu pro Českou republiku, tak i pro samotnou firmu.
Ludmila Koutská vidí svůj úspěch hlavně v kvalitním řízení zaměstnanců. "Mám dobrý kolektiv lidí a umím ho dobře vést," prohlásila Manažerka roku. Stejně jako Bořivoj Kačena, ani ona nevidí v ocenění vrchol své profesionální kariéry. "Moje cíle jsou ještě přede mnou," říká. "Bez cílů nemůže člověk zastávat vrcholné pozice."
To potvrzuje i vítěz loňského ročníku, Jiří Majer. Dřevozpracující družstvo Lukavec, ve kterém je předsedou představenstva, si svou pozici od loňska více upevnilo, zisk firmy vzrostl o devatenáct procent. "Důležité ale hlavně je, jestli to vydrží," odbývá Majer otázku současných úspěchů.
Manažer roku se každý rok volí proto, aby se zvýraznila úspěšná česká osobnost. "Soutěž přináší nové poznatky do řízení a zviditelňuje jejich nositele. Naším úkolem je tyto zkušenosti a osobnosti popularizovat," řekl předseda řídícího výboru Bořivoj Frýbet. Zájem mají podle něj nejen kandidáti v manažerských profesích v soukromých firmách, ale rovněž ve státních institucích a v legislativě.
Letos se o prestižní titul ucházelo celkem 116 manažerů. Záštitu nad soutěží převzal premiér Vladimír Špidla. Vyhlásil ji, jako již tradičně, Svaz průmyslu a dopravy spolu s Českou manažerskou asociací a Konfederací zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.
Od roku 1993, kdy se soutěž uskutečnila poprvé, se nositeli titulu Manažer roku stalo 25 mužů a šest žen.

Manažeři odvětví

Jméno Odvětví Firma
Bohuslav Chudomel Zemědělství Zemědělské družstvo vlastníků Krchleby
František Borák Výroba kovů Vítkovice - Válcovna trub
Stanislav Husník Výroba chemických výrobků STYL
Pavel Šedlbauer Výroba ostatních
nekovových výrobků Glaverbel Czech
František Kulovaný Výroba strojů a zařízení BAEST
Stanislav Adamec Elektrotechnika OEZ
Zbyněk Eiselt Zpracování dat TietoEnator ISS
Rostislav Dvořák Ostatní zpracovatelský průmysl Vývoj, oděvní družstvo v Třešti
Bořivoj Kačena Stavebnictví SSŽ - Stavby silnic a železnic
Petr Hanzlík Obchod Olympus C&S
Ervín Appelfeld Výroba komponentů pro automobilový průmysl Lucas Varity
Jaroslav Hanák Doprava a služby v dopravě FTL - First Transport Lines
Zdeněk Šafařík Cestovní ruch OREA
Pavel Brůna Zdravotnictví Nemocnice na Homolce
Zdenek Vrožina Finanční služby Hutnická zaměstnanecká pojišťovna
Martin Tlapa Služby k podpoře podnikání Czech Trade
Tomáš Hüner Služby pro podnikyí Severomoravská energetika
Zdroj: Česká manažerská asociace

Související