O seznamy StB je enormní zájem

Bude-li o seznamy spolupracovníků StB stále zájem, vnitro nechá vytisknout další svazky.

Dostat se včera na internetovou stránku Ministerstva vnitra byl takřka nepřekonatelný problém. Vnitro na něm zveřejnilo oficiální seznam spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti a zájemci internet zahltili.
"Překonalo to několikanásobně naše odhady," konstatoval počítačový expert ministerstva Michal Král. Dodal, že na internetové stránky www.mvcr.cz se do včerejšího odpoledne přihlásilo čtyřikrát více lidí, než je dlouhodobý denní průměr. Vnitro teď pracuje na technických opatřeních, aby se stránky daly otevřít bez potíží.
"Nebyl bych seriózní, kdybych tvrdil, že to bude do dvou až tří dnů," podotkl Král.
Podobně velký zájem je rovněž o tištěnou podobu seznamů. Během včerejšího dopoledne lidé rozebrali třetinu z celkového nákladu tří tisíc výtisků. Náměstek ministra vnitra Vladimír Zeman poznamenal, že úřad zváží vytištění dalších svazků, pokud o ně bude i nadále tak velký zájem.
Tištěné seznamy spolupracovníků StB si občané mohou bezplatně vyzvednout v šesti budovách ministerstva vnitra. Čtyři jsou v Praze, zbývající dvě v Pardubicích a v Kanicích u Brna. Seznamy vyšly státní pokladnu na 4,5 miliónu korun.
Zveřejnění spolupracovníků StB přikázal zákon, který Parlament přijal před rokem. Seznam obsahuje 75 tisíc jmen ve dvanácti svazcích. Publikace má celkem takřka šest tisíc stran a váží osm kilogramů. Pokud se dají všechny díly na sebe, měří dvaadvacet centimetrů.
V knihách se objevují rovněž někteří politici, podnikatelé nebo populární osobnosti. "O těch, o kterých se to už vědělo, se to jenom potvrdilo," soudí náměstek Zeman.
Přímo na tiskové konferenci vnitra napadl důvěryhodnost seznamů vydavatel Necenzurovaných novin a šéf Pravého bloku Petr Cibulka, který před dvanácti lety vydal vlastní seznamy udavačů StB. Cibulka oficiální seznamy označil za podvod a dodal, že jeho obsahují na 200 tisíc jmen, téměř třikrát více než oficiální svazky vnitra.
"Doufám, že nepředpokládáte, že tomu lidé uvěří," rozčiloval se Cibulka, podle něhož oficiální seznamy například neobsahují jména aktivních agentů a jsou plná "mrtvých duší".
Také historik Radek Schovánek ze sdružení Archívy je přesvědčen o tom, že v seznamech chybějí jména prominentních agentů. "Chybí v nich desítky, ale spíše stovky jmen," soudí Schovánek.
Náměstek Zeman odmítl, že by pracovníci vnitra někoho záměrně do seznamu nezařadili. "Lidé, kteří na tom pracují, nemají důvod někoho vyjmout," tvrdí Zeman.
Uvedl, že oproti Cibulkovým seznamům neobsahují svazky kandidáty spolupráce, důvěrníky ani občany jiných zemí, například Slovenska. Zeman připustil, že Cibulka mohl mít k dispozici i údaje ze svazků, které Státní bezpečnost stačila v prosinci 1989 zničit.