"Ale kde to žijete? Je obecně známo, že pracovníci vojenské rozvědky si běžně pro své potřeby kopírují různé dokumenty."
Tak odpověděl Karel Srba první den procesu na otázku soudce, jak je možné, že se u něj našly přísně tajné listiny. Běžné to - alespoň podle vyjádření šéfa armádní špionáže, jejímž byl Srba agentem - rozhodně není. Spíše naopak.
V jakém světě tedy až do svého zatčení bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí žil? Z informací, které o něm shromáždila novinářka Sabina Slonková a někteří její kolegové, vyplývá, že si Jan Kavan vybral v roce 1998 na vlivné místo člověka, který se opakovaně zaplétal do kauz spojených s vydíráním a korupcí.
Nejméně o jednom pochybném případu přitom Kavan věděl: Už v roce 1997 musel Srba odejít z Ministerstva zdravotnictví. "To, co dělal, se mi nezdálo příliš čisté," řekl Mf Dnes tehdejší ministr Jan Stráský. Důvodem Srbovy výpovědi podle listu bylo, že bez výběrového řízení zadal auditorské firmě neprůhlednou zakázku za půl miliónu korun.
Přesto si Kavan po této události Srbu vybral. Proč? "Na doporučení některých poradců bývalého pana premiéra, včetně pana Šloufa. Sháněl jsem někoho, kdo rozumí provozním otázkám," svěřil se na internetovém serveru iDnes.
Srba, absolvent Vysoké školy ekonomické, po listopadu podnikal, firmu však podle Mf Dnes opustil v dluzích. Na Ministerstvo zdravotnictví zamířil v roce 1995. "Státní služba byla pro mne zábavná. Rozhodně jsem nehledal žádnou trafiku. Díky svým penězům jsem věděl, že mohu kdykoli odejít," vysvětloval Srba v Právu.
Jak se ke "svým penězům" (dnes má několik domů, aut a mnohamiliónovou hotovost) dostal, nikdy jasně nevysvětlil. Tvrdí, že základem byl milión dolarů po otci, který měl doma ve skříni.
Někteří lidé na vlivného úředníka nevzpomínají rádi. Například Josef Moravec, spolumajitel stavební firmy, která Srbu zažalovala o 700 tisíc za stavbu jeho domu, tvrdí, že v den soudu dostal od neznámého muže nabídku: Když nebudete svědčit, získáte od Ministerstva zdravotnictví lukrativní zakázku. "Odmítl jsem. Ten člověk mi na to řekl: Uvědomujete si, v jaké jste situaci? Představte si, že za několik dnů pojedete do práce a nabourá do vás kamión, nebo potká vaši ženu nebo děti nějaké jiné neštěstí," zaznamenala později Moravcovo svědectví Slonková. Lidi, kteří se podnikatele snažili vydírat, policie nikdy nenašla.
Po "vyhazovu" ve zdravotnictví každopádně Srbova kariéra vystoupala. Jan Kavan jej pověřil dohledem nad protikorupční akcí Čisté ruce. Generální sekretář - a také agent armádní rozvědky - tak o resortu zahraničí měl přehled: Kolegové mu totiž podle Mf Dnes byli povinni poskytovat všechny informace, jež si vyžádal.
Po jeho zatčení kvůli chystanému atentátu na Slonkovou začala policie šetřit pochybné obchody, které se za Srbova působení i po něm na úřadu odehrály. Kvůli korupci je stíháno několik lidí. Eva Tomšovicová, jež čelí žalobě, že připravovala vraždu novinářky, tvrdí: Úplatky, které jsem v souvislosti s ministerstvem vybírala, byly pro Srbu.
Ten dnes Tomšovicovou zatracuje. Nazývá ji podvodnicí, které sice nějaký čas věřil, avšak ona jej využila a nyní se ho snaží zničit.
Srbův známý, obchodník se zbraněmi Karel Spěváček, si jejich vztah vybavuje jinak. "Potřeboval jsem si přivydělat nějaké peníze a Karel mi řekl: Sejdi se s Tomšovicovou, snad nějakou korunu vyděláš," vzpomínal v HN na události z loňského června.
V té době už Eva Tomšovicová spolu s Michalem Novotným a Petrem Volfem nějaký čas přemýšlela, jestli by bylo lepší novinářku Slonkovou nechat vyletět do povětří, nebo zastřelit. Klíčové zprávy o celé akci posílala přes mobil z dovolené, kterou trávila s manželi Srbovými.