Americkým celebritám hrozí ztráta rolí

Část veřejnosti ve Spojených státech viní některé hollywoodské hvězdy z nedostatku vlastenectví.
Ztráta fanoušků, neúčast na slavnostním předávání Oscarů, nepřátelské anonymní dopisy i hrozba vyhazovu. To vše může potkat hollywoodské celebrity, jež se rozhodly nahlas vyjádřit svůj nesouhlas s připravovanou válkou v Iráku. I přesto jich stále přibývá. Proti Bushově politice se už postavili mj. Richard Gere, George Clooney, George Michael nebo Madonna. Část americké veřejnosti je obviňuje z nedostatku vlastenectví.
"Nejsem protiamerický, ale chci mír," vyjádřil názor válečných odpůrců oscarový herec Dustin Hoffman. Podobně uvažuje i Madonna. "Nejsem proti Bushovi, chci mír," tvrdí popová hvězda, která na počátku roku natočila video upozorňující na hrůzné následky válek.
I přesto k slavným teď americká veřejnosti zaujala rezervovaný až nepřátelský postoj. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil například Martin Sheen, filmová hvězda, která hraje v oblíbeném seriálu West Wing prezidenta USA. Poté, co Sheen veřejně odsoudil kroky vlády, začal od Američanů dostávat nesnášenlivé dopisy. Padly dokonce i zmínky o ukončení jeho účinkování v seriálu. Vedení televizní stanice NBC, která pořad vysílá, se už zabývalo tím, jak velký vliv na sledovanost to bude mít, uvedl Sheen pro deník Los Angeles Times. Protiválečný názor stál údajně roli i Seana Penna. Herec tvrdí, že mu producent zrušil smlouvu poté, co kvůli zvýraznění svého postoje navštívil Bagdád.
Hollywoodským hvězdám, které se postavily proti válce, také hrozí, že se nebudou moci zúčastnit udílení Oscarů. George Clooney, Susan Sarandonová a Richard Gere se asi pozvánky na ceremoniál nedočkají. Napsal to deník Netzeitung. Glooney totiž přirovnal vládní politiku k mafiánským metodám a Saradonová nevynechá jediné protiválečné vystoupení.
Ne všichni však věnují protestujícím celebritám pozornost. "Jen dokazují, jací jsou političtí pitomci," vyjádřil se na účet herců konzervativec Bob Grant. "Z ničeho nic chtějí, abychom je začali brát vážně. Najednou všemu rozumějí, o všem vědí. Je to absurdní".
Některé celebrity zatím nenašly odvahu dát najevo svůj postoj k válce. V paměti je ještě případ herečky Jane Fondové, která v 70. letech podpořila komunistický Severní Vietnam. Případné finanční ztráty z ušlých rolí jí však vynahradila pozdější svatba se zakladatelem CNN Tedem Turnerem.

Související