Prahu čeká víc zahraničních hudebních show

Pokud Češi chodili poslední roky jen na klasické muzikály, je nejspíš nejvyšší čas to změnit, tvrdí Christian Marstrander, majitel společnosti Jazzmar, která k nám dovezla hudební show STOMP.

hn: Stejné představení jste v Praze představili už loni v listopadu, navíc hlediště je často poloprázdné. Proč se vracíte tak rychle?

Spousta lidí nám psala a telefonovala, že minulá představení nestihla. Proto jsme se rozhodli vrátit. Zároveň jsme viděli, že by bylo nejlepší přijet co nejdřív, dokud si všichni pamatují STOMP z podzimní propagace.
Naším záměrem nebylo vyprodat Kongresové centrum, protože jeho kapacita je dvakrát větší než odpovídá obvyklým akcím STOMP. Pro představení totiž potřebujeme hodně velké pódium a skloněné hlediště a jiné takové prostory jsme v Česku nesehnali. Normálně hrajeme pro zhruba 1200 lidí a to se nám už podle předprodeje podařilo naplnit.

hn: Mají Češi opravdu tak veliký zájem? Vstupenky na představení jsou poměrně drahé.

Musím uznat, že jsme na podzim udělali trochu chybu, vstupenky stály až 1800 korun. Teď jsme je tedy snížili, stojí do 880 korun, takže snad bude mít víc lidí šanci show vidět. Myslím, že jsme na stejné úrovni jako mezinárodní koncerty a také české muzikály stojí zhruba stejně.

hn: Vydává STOMP nějaké nahrávky?

Existuje video STOMP out loud, ale audio nahrávky nejsou a ani nebudou. Asi by to bylo celkem nudné sedět doma a poslouchat tu spoustu bouchání. A také nástroje, na které STOMP hrají, by se ve studiu těžko nahrávaly.

hn: Vystupují také například na soukromých večírcích nebo jen vlastních akcích?

Zájemců je hodně, ale moc často to neděláme. Máme totiž spoustu zařízení a dlouho trvá, než to nainstalujeme, v Kongresovém centru nám trvaly přípravy celé dva dny. Je tedy velmi obtížné vystupovat na soukromých party, protože by to bylo velmi drahé.

hn: Je pravda, že hledáte v Praze divadlo, kde byste mohli vystupovat déle než jen týden?

Hledáme v Praze prostory, ve kterých bychom mohli vystupovat při své příští návštěvě. Ale to se netýká pouze STOMP. Zastupujeme víc představení a věříme, že když do Prahy přineseme zahraniční představení, ve kterém nebude problém jazykové bariéry, bude o něj zájem.

hn: Jaké další muzikály nebo show se chystáte v Praze představit?

Už v květnu se sem chystáme s představením Umoja, což je o kultuře a hudbě jižní Afriky. Taky bychom rádi dovezli Monks, kung-fu show o historii tibetských mnichů.

hn: Myslíte, že Češi budou mít o podobná představení zájem?

Doufám. Protože pro zdejší lidi je to velmi exotické, nemáte tu například mnoho černochů. A všechno, co nemáte nebo nevidíte kolem sebe každý den, člověku připadá exotické a zajímavé.

hn: Český trh je ale dost malý a muzikály se jen hemží...

My nabízíme spíš show než muzikál a jestli zdejší lidé chodili posledních sto let na klasické muzikály, je nejspíš nejvyšší čas to změnit.

Související