Audi mělo rekordní zisk 587 miliónů eur

Investice do nových typů aut by měly Audi zajistit stejný odbyt jako loni.
/Od naší zpravodajky/
Výrobci luxusních aut Audi, divizi největší evropské automobilky Volkswagen, se loni posedmé podařilo zvýšit tržby, prodej i zisk. A to v situaci, která prodejům aut v žádném případě nenahrává.
"Po mnoho měsíců jsou zprávy plné slov jako recese, stagnace, zvýšení daní a nebezpečí války," řekl včera na výroční tiskové konferenci Audi AG předseda představenstva Martin Winterkorn.
Audi loni vzrostl zisk o 4,7 procenta na rekordních 587 miliónů eur. Zisk před zdaněním však kvůli nepříznivým směnným kursům klesl na 1,25 miliardy eur z 1,32 miliardy v roce 2001.
Hlavní světová obchodní měna, dolar, za poslední rok propadla o více než dvacet procent, což mění tržby i koupěschopnost amerického obyvatelstva, poznamenal Winterkorn. Nestabilní měna výrazně zdražuje náklady exportérů - sumy do zajištění proti kursovým pohybům, jdou do stovek miliónů eur.
Stávající problémy se letos patrně prohloubí. "Celosvětově jsme zaznamenali pokles prodeje audi v prvních dvou měsících o jedno procento, v samotném Německu se prodalo meziročně o devět procent méně vozů, v Americe pak pokles dosáhl šesti procent," uvedl Martin Winterkorn. Potenciál k růstu nevidí ani v ostatních evropských zemích.
Automobilka chce letos dosáhnout minimálně stejných prodejů jako loni. Dopomoci by jí k tomu měly hlavně nové typy aut. Letos by se měl začít prodávat nový model A3, který bude mít premiéru příští týden na autosalónu v Ženevě. Nárůst šéfové automobilky čekají i u nové generace luxusních limuzín A8, dopomoci k růstu pak mohou i bonbónky typu sportovního TT Coupé s novým motorem.
Autorka je redaktorkou časopisu Ekonom

Související