V rozsáhlé diskusi o reformě veřejných rozpočtů se zapomnělo říci, co v její koncepci není. A nebylo v ní to nejdůležitější.
Pokud má být jakákoli reforma úspěšná, nemůže se omezit jen na škrty v sociální oblasti, ale musí též zajistit, aby lidé, a zejména mladí lidí nebyli mnohdy neúspěšnými prosebníky o práci, ale naopak - aby jim vzdělávací systém poskytoval kvalitní přípravu na budoucí uplatnění. Není zkrátka možné dělat reformu veřejných rozpočtů bez reformy financování investic do lidských zdrojů, jejímž výsledkem je podstatné zvýšení zainteresovanosti všech složek vzdělávacího systému na uplatnění jejich absolventů.
S vývojem společnosti se přirozeným způsobem zvyšuje význam sociální sféry jako faktoru ekonomického růstu. Stále větší roli hrají schopnosti člověka a využívání možností jeho rozvoje. Jde o schopnosti lidí v tom nejširším smyslu - vzdělání, kvalifikaci, návyky, motivace, volní vlastnosti, předpoklady pro aktivní reakci na změny v oblasti profesního uplatnění.
Kritériem kvality sociální sféry nemůže být nic jiného než to, nakolik přispívá k tomu, aby každý člověk rozvinul své schopnosti pro zabezpečení vlastního společenského vzestupu. Bez ohledu, zda se narodí jako bohatý, či chudý, zda mu jeho rodiče mohou či nemohou zaplatit lepší školu, zda se narodil jako příslušník té či oné sociální skupiny - ať již jde o profesní zařazení rodičů, jejich národnost, společenské postavení, které v průběhu života získali, a podobně.
Mírou splnění tohoto přirozeného kritéria sociálního státu, mírou reálného vytvoření podmínek pro rovnost příležitostí mimo jiné je, nakolik přestává být nezaměstnanost strašákem. Člověk, který potřebuje sociální ochranu, nemůže být chápán jako "klient" jakékoli rozumné politiky, ale jako projev její neúspěšnosti.
K zabezpečení dostatečné kvality sociální sféry může moderní společnost vytvořit podmínky v oblasti péče o rodinu, péče o zdraví, v oblasti celého vzdělávacího a rekvalifikačního systému. Patří sem i aktivní politika týkající se národnostních menšin, aktivní politika v oblasti bydlení a podobně. "Umění vládnout" (tedy umění využívat stát a jeho nástroje) v dané oblasti je v podstatě totožné se schopností zajistit alokační efektivnost sociálních investic.
Stát nemůže nahradit soukromý zájem, naopak - pokud chce být úspěšný, musí se o soukromé zájmy opřít a podporovat je tak, aby to, co je přínosné pro jednotlivce, bylo přínosné i pro celou společnost a naopak.
Stát nemůže spoléhat jen na přerozdělování. Tím se totiž odřezává od "zpětné vazby", která vypovídá o efektivnosti působení složek a prvků sociální sféry, za něž sám nese odpovědnost.
Vezměme příklad z praxe. Stát z veřejných zdrojů (formou dotací) financuje vzdělávací zařízení (střední odbornou školu, fakultu vysoké školy), které produkuje nezaměstnané. To znamená, že značná část absolventů není ani z hlediska nabytých profesních znalostí, ani z hlediska získaných volních vlastností či životních motivací připravena na uplatnění v oblasti profesních trhů. A vzdělávací zařízení necítí potřebu nic měnit. Žije ze státních dotací získaných z peněz daňových poplatníků jako z renty.
Je na místě hájit takovýto "sociální stát" tím, že "trh do vzdělání či do sociální oblasti nepatří"? Tím, že "vzdělání má i jiné hodnoty než ty, které jsou spojeny s profesním uplatněním člověka"? Tím, že potřebujeme, aby "stát ještě více přerozděloval ve prospěch těch, co nenacházejí uplatnění a které postihuje dynamika trhu práce"? Tím, že efektivnost sociální politiky se poměřuje jen podle toho, nakolik přerozdělením zajistíme "soudržnost" mezi více a méně úspěšnými a nakolik štědrá bude "sociální ochrana"?
Skutečný sociální stát se vyznačuje především tím, že je produktivní a efektivní, nikoli tím, že svou neproduktivností a neefektivností rozmnožuje zástupy svých klientů, kterým slibuje "sociální ochranu" a přitom na ni má stále méně prostředků. Počkejme si, jak dopadne druhý pokus přípravy reformy. Doufejme, že bude úspěšnější a že nebudeme muset čekat příliš dlouho.
Autor je vedoucím katedry ekonomie a veřejných financí Vysoké školy finanční a správní

radim.valencik@vsfs.cz