Pád Columbie ovlivnil filmové premiéry

Havárie raketoplánu nebyla prvním případem, kdy se hollywoodská filmová produkce kryla se skutečnými událostmi.
Kreslený seriál Simpsonovi, film Armagedon, reklama na počítače Hewlett-Packard i upoutávky na nový sci-fi snímek The Core. O to vše přišli minulý týden američtí televizní a filmoví diváci kvůli pádu raketoplánu Columbia. Důvodem nebyla potřeba televizních stanic získat víc prostoru pro zprávy o katastrofě, nýbrž nevhodnost plánovaných pořadů. Všechny se týkaly raket, kosmonautů nebo vesmírného výzkumu.
"Cítili jsme, že by nebylo vhodné vysílat katastrofický film tak krátce po neštěstí," shrnul pro agenturu AP John Solberg, mluvčí kanálu FX, který měl v programu film Armagedon. Podle něj proto zvolili méně citlivý snímek - Vetřelec.
Ne všem se však podařilo zareagovat s takovou rychlostí. Asi nejhůře vyzněly reklamy firmy Hewlett-Packard vysílané během zpráv stanice CNN. Její informace o katastrofě Columbie byly prokládány šoty : "Naše počítače a servery pomáhají NASA zajistit bezpečný návrat kosmonautů na Zemi."
"Jako všichni ostatní lidé, i my jsme hluboce zarmouceni tou hroznou tragédií," zachraňovala trapnou situaci mluvčí společnosti.
Kvůli možné podobnosti s neštěstím se ani fanoušci rodinky Simpsonových nedočkali dalšího dílu oblíbeného seriálu. V něm si Bart totiž vyrábí raketu. Ta krátce po vypuštění spadne zpět na zem a zničí místní kostel.
Problémy potkaly i producenty snímku The Core, který má být v amerických kinech uveden koncem března. Thriller totiž popisuje problémy posádky vesmírné lodi na cestě do středu Země. Podle BBC teď filmová společnost Paramount požádala distributory, aby zatím nepromítali jejich upoutávky. Dokonce uvažují o tom, že by některé scény ještě narychlo předělali.
Zvyk stahovat filmy kvůli možné podobnosti s reálnou katastrofou odstartovalo předloňské 11. září. Kvůli teroristickým útokům bylo tehdy posunuto uvedení několika snímků. Na premiéru si počkal například akční film Collateral Damage, ve kterém hasič (Arnold Schwarzenegger) bojuje s teroristy poté, co mu nálož v mrakodrapu zabila ženu a dítě.
Stejně dopadla komedie Big Trouble kvůli scéně, v níž pasažéři letadla zápolí s bombou umístěnou na palubě.
Diváci si museli počkat i na upoutávky filmu Spiderman, které společnost Sony Pictures Entertainment stáhla z kin. Točí se totiž kolem budov Světového obchodního centra.
Kvůli tragédii byl tehdy zrušen i plánovaný galavečer k udílení latinoamerických cen Grammy v Los Angeles, udílení cen Emmy se přesunulo.
Naposledy programy kin zahýbal washingtonský ostřelovač, který si bral na mušku náhodné chodce. Studio 20th Century Fox kvůli němu loni na podzim odložilo premiéru thrilleru Phone Booth (Telefonní budka).

Související