Podíl práceschopných občanů, kteří ztratili kontakt s profesí i veřejným životem, dosáhl rekordu v celém Česku. Devět celých a osm desetin procenta nezaměstnaných na konci prosince znamená 514 tisíc lidí hledajících práci. A také jistou vyhlídku, že v lednu přesáhne podíl nezaměstnaných desetiprocentní hranici. Na přelomu roku se vždy propouští víc než obvykle.
Deset procent není žádná magická hranice, je to pouhé číslo. Spíše je dobře, že se objevil dostatečně nápadný symbol, který připomíná, co platilo už celý minulý rok. Přes všechny zahraniční investice, přes platonické řeči levicových politiků o plné zaměstnanosti a přes všechny sociální výdaje neumí Česko oživit svůj pracovní trh a poměry se dále zhoršují. Mezi zeměmi, připravujícími se na vstup do EU, je deset procent nezaměstnaných ještě snesitelné číslo - průměr kandidátských zemí se pohybuje kolem třinácti procent. Ze zemí unie ale má o málo vyšší nezaměstnanost pouze Řecko, Španělsko a nově také Německo.
Optimista by řekl: vydržet ještě dva roky, a pak se poměry vstupem do unie samy zlepší.
Pesimista by oponoval, že členství v unii vystaví českou ekonomiku tvrdší konkurenci. Podíl lidí bez práce se může zvýšit, po vzoru Španělska osmdesátých let nebo východního Německa let devadesátých, až ke dvaceti procentům.
Až by přišel realista a připomněl, že otevřená ekonomika EU opravdu prohlubuje rizika na trhu práce. Jak jim čelit, naštěstí radí bruselské směrnice. Pokud tedy Češi nebudou čekat se založenýma rukama, ale použijí evropské nástroje, mohou nezaměstnanost srazit třeba až na polovinu po vzoru například Nizozemska, Dánska nebo Velké Británie devadesátých let.
Konkrétně by to znamenalo změnit výuku ve školách tak, aby žáky lépe připravily na požadavky pracovního trhu, kde už nestačí jedna profese na celý život. Tedy prosazovat všeobecné vzdělání středoškoláků a podpořit státními penězi vznik nových vysokých odborných škol. Dalším krokem mohou být nižší daně za práci na kratší úvazek. Například v Nizozemsku má "part time job" třetina populace, v Česku dvacetina.
A především je nutné prosadit povinnost rekvalifikací pro nezaměstnané, samozřejmě rekvalifikací, které povedou k získání nového místa. Třeba v Dánsku člověk ani nemůže být nezaměstnaný - jakmile požádá o sociální podporu, stává se zaměstnancem pracovního úřadu a jeho profesí se stává hledání práce. Takový člověk nezmizí ze života své obce.
Desetiprocentní nezaměstnanost, která se právě stává skutečností, připomíná ministru práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi, jak by měl vypadat zákon o zaměstnanosti, až v dubnu předloží jeho první verzi veřejnému posouzení.
Autor je publicistou

Přes zahraniční investice a platonické řeči levicových politiků neumí Česko oživit pracovní trh a poměry se dále zhoršují.